[ Strona główna ]


Jedyny w swoim rodzaju Skarb Ekstraklasy - statystyki, sylwetki, kariery graczy, historie, osiągnięcia klubówSkarb I ligi - statystyki, kariery graczy, historie i osiągnięcia klubówRozgrywki regionalne 2016/2017 - od IV ligi do Klasy C !Wyszukiwarka klubów, zawodników i sędziów w serwisie 90 MinutJeśli chcesz skontaktować się z redakcją - najpierw to przeczytaj!
90minut.pl
 PZPN
RSSSF

 


30 marca 2004, 1:27:29 - mogiel
Wiesław Wilczyński prezesem Legii?

Wiesław Wilczyński jest najpoważniejszym kandydatem do objęcia stanowiska prezesa sekcji piłkarskiej Legii Warszawa dowiedziała się "Gazeta". Wyznaczyć ma go nowy właściciel klubu - firma medialna ITI.

Usłyawszy to nazwisko informacji tej nie chciał jednak potwiedzić dyrektor generalny ITI Corporation Paweł Kosmala. Stwierdził, że nadal jest wielu kandydatów na stanowisko prezesa Legii. Ale wiadomo, że nie jest nim już Andrzej Placzyński z handlującej prawami telewizyjnymi firmy Sportfive. Odmówił objęcia tej funkcji. Nie jest nim również Zbigniew Boniek. Zaprzeczył rozpoczęcia rozmów z nim zarówno on sam jak i wiceprezes ITI Mariusz Walter.

Obecny prezes działający z ramienia Pol-Motu Edward Trylnik skończy pracę na tym stanowisku wraz z odejściem starego właściciela. Ma to nastąpić między 6 a 14 kwietnia. Wtedy dojdzie do podpisania umowy nabycia 80 procent akcji KP Legia przez ITI od Pol-Motu.

Żużel

Kim jest Wilczyński? W środowisku piłkarskim osobą zupełnie nieznaną, ale w sporcie działał aktywnie od początku lat 90-tych, tyle że zajmował się żużlem. Uważa się go za współtwórcę sukcesów Polonii Piła. Z Piły właśnie pochodzi sam Wilczyński.

Stanął na czele Polonii (dokładnie Towarzystwa Sportowego Polonia) tuż wkrótce po jej reaktywowaniu w 1992 roku (po 25 latach przerwy). Klub pod jego rządami szybko piął się w górę. Najpierw była czwarta lokata w II lidze. W kolejnym sezonie pilanie zajęli miejsce trzecie, a rok później wywalczyli awans do ekstraklasy z pierwszej pozycji. W I lidze zajmowali w kolejnych latach miejsca: czwarte, trzecie, trzecie i drugie. Największy sukces Polonia odniosła w 1999 r. - zdobyła mistrzostwo Polski. W jej składzie jeździli wówczas m.in. jeden z najbardziej utytułowanych zawodników w historii żużla Duńczyk Hans Nielsen, Jacek Gollob (starszy brat Tomasza) czy stawiający wówczas pierwsze kroki w "dorosłym" speedwayu Jarosław Hampel - ubiegłoroczny mistrz świata juniorów. Częstym gościem na stadionie Polonii był w owym czasie marszałek Marek Borowski (zwany dzięki temu "marszałkiem żużla"). Wilczyński i Borowski do dziś pozostają przyjaciółmi.

Budżet klubu wynosił w tym czasie ponad milion dolarów, a sponsorem strategicznym Polonii była firma Inco-Veritas, właściciel marki Ludwik. - W sporcie, tak jak w życiu, trzeba sobie jasno stawiać cele. My taki cel postawiliśmy - jest nim obrona mistrzowskiego tytułu. Mamy to, co jest potrzebne do zrealizowania tego zamierzenia: podstawy finansowe, podstawy organizacyjne i silny, dobrze umotywowany zespół - mówił wówczas prezes Wilczyński. Sezon 2000 zakończył się jednak "tylko" wicemistrzostwem.

W 2001 r. finansowanie zespołu przejął w głównej mierze Bank Gospodarki Żywnościowej, a działacze znów postawili sobie za cel wygranie ligi. Klub podpisał bajońskie kontrakty ze Sławomirem Drabikiem i Krzysztofem Jabłońskim. Skończyło się na piątym miejscu, Drabik i Jabłoński w niesławie odeszli z Piły, ale do dziś - podobnie jak Jacek Gollob - są wierzycielami klubu...

Konfederacja i biznes

Odszedł też Wilczyński. Minister sportu w rządzie SLD Krystyna Łybacka powołała go na stanowisko wiceprezesa Urzędu Kultury Fizycznej i Sportu. - Będę zajmował się upowszechnianiem sportu, współpracą zagraniczną oraz sprawami związanymi z reformą polskiego sportu, a zwłaszcza z planowanym powołaniem Konfederacji Polskiego Sportu - mówił "Gazecie" w grudniu 2001 r. Niedawno odszedł z Konfederacji i pracował w jeden ze spółek należących do TP SA. W tym czasie ciężkie dni przeżywała Polonia Piła, która zadłużona na dwa miliony złotych w zeszłym tygodniu, na cztery dni przed pierwszą kolejką spotkań, wycofała się z rozgrywek I ligi (spadła do niej rok wcześniej).


źródło: Gazeta.pl

Horn - 30 marca 2004, 2:46:14 - qm6.internetdsl.tpnet.pl
Z tego artykułu wynika że ma odpowiednie kwalifikacje ... ale raczej by spuścić Legię do drugiej ligi.
A LSD raczej długo nie będzie rządzić.

Yorick - 30 marca 2004, 7:13:49 - 81.15.215.17
Pilanie pamiętają bardzo dobrze "życie ponad stan" w TS Polonia i przepłacanie krajowych miernot żużlowych. WW potrafił tylko wydawać i niekoniecznie na klub.

rm - 30 marca 2004, 8:33:46 - 217.153.190.9
wyścig o to, kto napisze pierwszy o nowym prezesie trwa....

F88 - 30 marca 2004, 11:17:45 - 62.121.73.110
Nie odpowiada mi ta kandydatura, szczerze mówiąc.LEGIA TO MY!

AZ - 30 marca 2004, 11:59:41 - hbg02i.pixs.philips.com
Wspomniany WW najpierw rozłożył klub żużlowy w Pile,potem jedną ze spółek TePsy bodajże Teltech...jednym słowem "trafny" wybór kandydata.

Gość - 30 marca 2004, 14:11:47 - office-atm.interia.pl
Tajessss. Dawać go dawać. Im prędziej rozłoży Legię tym lepiej

Legiuś - 30 marca 2004, 17:11:56 - gz229.neoplus.adsl.tpnet.pl
To tylko spektakulacje.Wybiora kogos lepzego!

oLo - 9 czerwca 2017, 12:26:32 - adts179.neoplus.adsl.tpnet.pl
przecież to polonista niech spada , ale żenadaaa

Pseudonim (max 10 znaków):

E-mail:

Redakcja 90minut.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są niezależnymi opiniami czytelników serwisu. Jednocześnie 90minut.pl zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy zawierających wulgaryzmy, treści rasistowskie, reklamy, wypowiedzi nie związane z tematem artykułu, "trolling", sformułowania obraźliwe w stosunku do innych czytelników serwisu, osób trzecich, klubów lub instytucji itp., a w skrajnych przypadkach do blokowania możliwości komentowania wiadomości przez poszczególnych użytkowników lub całe sieci.

 

Napisz do nas