[ Strona główna ]


Jedyny w swoim rodzaju Skarb Ekstraklasy - statystyki, sylwetki, kariery graczy, historie, osiągnięcia klubówSkarb I ligi - statystyki, kariery graczy, historie i osiągnięcia klubówRozgrywki regionalne 2022/2023 - od IV ligi do Klasy C !Wyszukiwarka klubów, zawodników i sędziów w serwisie 90 MinutJeśli chcesz skontaktować się z redakcją - najpierw to przeczytaj!
90minut.pl
 CLJ
 PZPN
RSSSF

 


   

90minut.pl

Założenia serwisu

90 Minut to portal piłkarski, jednak inny niż wszystkie dotychczasowe. Jesteśmy grupą zapaleńców, traktujących futbol jako hobby. Chcemy stworzyć wielkie archiwum polskiego futbolu - wszystkie możliwe wyniki, tabele, kariery zawodników, trenerów, sylwetki klubów, a przede wszystkim statystyki, statystyki...

Inicjatorami tego przedsięwzięcia są ludzie tworzący, a także pomagający przy prowadzeniu jednej z najstarszych i najbardziej cenionych stron piłkarskich w polskim internecie - www.mogiel.net (powstała - 20 stycznia 1996 roku !).
Na stronie tej niestety widać już było ząb czasu i dlatego podjęta została decyzja o rekonstrukcji i przebudowie serwisu, tak aby sprostać obecnym wymogom Internetu. Obecnie serwis będzie się opierał na potężnej i nowoczesnej bazie danych, co stwarza o wiele większe możliwości niż dotychczasowy sposób gromadzenia danych.

Struktura serwisu

W zamyśle działalność serwisu jest ukierunkowana na kilka rzeczy:

I. Aktualne wyniki od I ligi do Klasy C z całej Polski, regionalne puchary, rozgrywki kobiece, piłka halowa i wiele innych.

Wszystkiego tego nie zrobimy jednak sami, potrzeba całej rzeszy chętnych do współpracy ludzi z całej Polski, którzy będą nam dostarczać aktualne wyniki ze swych miast, województw i pomagać w dokumentowaniu rozgrywek. Docelowym naszym marzeniem jest sieć korespondentów oplatająca cały kraj, którzy na bieżąco, co tydzień uzupełniają wyniki nawet najniższych szczebli.

II. Rozbudowywanie Archiwum polskiego futbolu - tabele, wyniki z minionych sezonów, historia, archiwalia - wszystko co tworzyło polską piłkę przez lata.

Tu również prosimy o pomoc - jeżeli prowadzisz jakieś statystyki, dokumentujesz rozgrywki w jakimś regionie, posiadasz ciekawe materiały historyczne (gazety, zdjęcia, wydawnictwa) - to z chęcią nawiążemy współpracę. Nawet jeżeli tylko chcesz pomóc przy wpisywaniu wyników do bazy, wyszukiwaniem w źródłach - też czekamy na pomoc.

III. Wielka baza klubów polskich - zarówno tych wielkich jak i tych małych, amatorskich, a także nieistniejących już, ale mających ważny wkład w rozwijanie polskiego futbolu.

Szukamy ludzi, którzy będą wyszukiwać, zdobywać dla nas informacje o polskich klubach wszelkich lig - począwszy od podstawowych informacji, danych adresowych, emblematu a skończywszy na historii, osiągnięciach, statystykach zespołów.

IV. Baza danych o wszelkich zawodnikach przewijających się przez polskie boiska - kariery, dane osobowe, zdjęcia, ciekawostki.

V. Szczebel reprezentacyjny - dokumentacja występów drużyn z orłem na piersi - seniorzy, juniorzy, kobiety, piłka halowa - wszystko !

Współpraca - The RSSSF

The Rec.Sport.Soccer Statistics FoundationSerwis 90 Minut ściśle współpracuje z jednym z najbardziej prestiżowych statystycznych portali w Internecie - The RSSSF.
Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation zostało założone w styczniu 1994 roku (początkowo jako Northern Europe RSSSF) przez 3 regularnych grupowiczów z listy dyskusyjnej rec.sport.soccer (Lars Aarhus - Norwegia; Kent Hedlundh - Szwecja; Karel Stokkermans - Holandia). W grudniu 1994 roku rozpoczęło się dokumentowanie online prawie wszystkich możliwych rozgrywek, które toczyły się w każdym zakątku naszej planety. Autorzy wzbogacali i tak już pokaźne swe zbiory - rozszerzali sieć korespondentów w innych krajach. Od 2000 roku całe archiwum jest zlokalizowane pod adresem http://www.rsssf.com/archive.html. Żeby zostać członkiem RSSSF trzeba przejść przez gęste sito wymagań stawianych przez Zarząd RSSSF. W ciągu kilku lat grupa rozbudowała się ogromnie i skupia obecnie ponad 350 członków, którzy regularnie i dobrowolnie pracują na rzecz stworzenia najwspanialszego ogólnoświatowego archiwum futbolu.

O renomie i klasie RSSSF niech świadczy choćby fakt, że w październiku 1998 roku - Piłkarska Federacja Danii (DBU) uznała duński oddział RSSSF za oficjalne źródło i wykładnię statystyczną w tym kraju ! W lipcu 2000 roku został otwarty drugi lokalny oddział - RSSSF Brazil, zaś w listopadzie 2002 roku tego zaszczytu dostąpił serwis 90 Minut zyskując miano oficjalnego polskiego oddziału - RSSSF Poland !

Oto co o swoich założeniach mówią twórcy RSSSF: "Naszym wspólnym celem jest zbieranie wszelkich możliwych statystyk, a w szczególności tabel i wyników z całego świata oraz udostępnianie tych informacji wszystkim chętnym. Dbamy, aby wszystkie statystyki były jak najbardziej wiarygodne, dlatego naszym najważniejszym celem jest rozbudowa sieci korespondentów, tak aby z każdego zainteresowanego kraju/regionu dane zdobywał tamtejszy mieszkaniec. To świadczy o skali naszego projektu"

Ważne daty

listopad 2002 - nadany status oficjalnego oddziału The RSSSF -> RSSSF Poland
1 stycznia 2003 - oficjalny start serwisu 90 Minut
zima 2005 - pierwszy numer Almanachu piłkarskiego 90minut.pl - wiosna 2005

Baner i button

Jeśli podoba Ci się ten serwis i chcesz pomóc go rozpropagować, to możesz umieścić nasz baner lub button na swojej stronie

   

 

Napisz do nas