Na wiosnę druzgocącą wprost przewagę w mojej klasyfikacji zdobyła Polonia Warszawa. W przerwie zimowej drużyna została bardzo osłabiona odejściem praktycznie całego podstawowego składu. Oczywiście sytuacja ta umożliwiła juniorom tego klubu zdobycie miejsca w pierwszej drużynie, dodatkowo w miejsce doświadczonych zawodników sprowadzono piłkarzy młodych i mało znanych, którzy, jak się okazało potrafili utrzymać Polonię w ekstraklasie. Najwięcej minut spośród młodych polonistów zaliczył obrońca Wojciech Szymanek. Co ciekawe właśnie obrona często była najmłodszą formacją zespołu. Następny w kolejce jest Mariusz Mowlik. Jesienią nie potrafił przebić się do składu Lecha i wydaje się, że wypożyczenie go do Polonii było znakomitym posunięciem. Mowlik miał okazję walczyć z najlepszymi, zamiast tułać się po czwartoligowych boiskach z drużyną rezerw Lecha. Ciekawe jakie będą dalsze losy tego utalentowanego stopera. Antoni Łukasiewicz utrzymał, a nawet umocnił swoją pozycję z jesieni. Kolejnym z młodych zawodników, którzy zastąpili w Polonii Bąka, Dziewickiego, Bykowskiego i innych starszych zawodników jest Łukasz Jarosiewicz, pozyskany zimą z Gwardii Koszalin. Największy chyba obecnie talent Polonii, czyli Marcin Kuś uzbierał nieco mniej minut, ale wytłumaczeniem jest kontuzja, która wymusiła pauzę w kilku meczach. Miejsce w ataku wywalczył natomiast Paweł Buśkiewicz. Co prawda nie strzelił żadnej bramki, ale może doświadczenie zdobyte tej wiosny zaprocentuje w przyszłości. Na znakomitą ilość minut młodych graczy Czarnych Koszul złożyli się także Piotr Kosiorowski, Paweł Hajduczek, Seth Ablade, Krzysztof Bąk, Wojciech Musuła i Michał Herman. Łącznie aż dwunastu zawodników !
Na drugim miejscu uplasował się klub, który w rundzie jesiennej nie miał w swej kadrze ani jednego zawodnika urodzonego po 1980 roku ! Za to na wiosnę KSZO miało ich aż jedenastu. Wszyscy wiedzą o proteście piłkarzy w Ostrowcu Świętokrzyskim, który zmusił do wystawiania w pierwszym składzie zawodników drużyny juniorów KSZO - rocznik 1985. Najwięcej minut uzyskał jednak przybyły do KSZO właśnie w przerwie zimowej z Wisły Płock Marcin Rogalski, kapitan naszej wspaniałej reprezentacji młodzieżowej, która zdobyła srebro i złoto Mistrzostw Europy. Ciekawe, czy ten utalentowany zawodnik pozostanie w Ostrowcu, czy też poszuka sobie lepszego klubu... Kolejnym młodzieżowcem w kadrze ostrowieckiego klubu był Josko Samardzić, pozyskany zimą z chorwackiego NK Trogir. Dalej czas na wpomnianych wychowanków KSZO, czyli Kamila Bąka, Kamila Kutrybę, Klaudiusza Łatkowskiego, Grzegorza Sadłowskiego, Przemysława Ryńskiego, Mariusza Szczygła, Pawła Madeja, Łukasza Leszczyńskiego i, najmłodszego z nich wszystkich - urodzonego 18.12.1986 Radosława Mikołajka. Szkoda, że akurat w taki sposób poznawali pierwszoligową piłkę. Chyba nie o to chodzi...
Trzecia pozycja to kolejna niespodzianka. W rundzie jesiennej trudno było znaleźć miejsce w składzie młodzieżowcom Odry Wodzisław. Na wiosnę było już zupełnie inaczej. Jednym z odkryć rundy był na pewno Marcin Nowacki, który udanie zastąpił Piotra Rockiego, sprzedanego zimą do Groclinu. Efektem jego dobrej gry było powołanie do kadry młodzieżowej, w której zagrał nawet bardzo dobry mecz z młodzieżówką Szwecji. Jeszcze więcej minut uzbierał jednak Aleksander Kwiek, który na wiosnę dopiero debiutował w ekstraklasie. Jego dobra postawa na boisku zaowocowała zainteresowaniem ze strony Henryka Kasperczaka. Dalej plasuje się Bartłomiej Socha, który jakoś nie może się przełamać i nie strzela wielu goli, choć akurat w tym sezonie miał bardzo mocnych konkurentów do miejsca w składzie - Ziarkowski i Chałbiński zdobyli w sumie 27 goli dla Odry. Podobnie nieśmiało poczyna sobie Dariusz Kłus. Cztery pełne mecze rozegrał bramkarz Mariusz Pawełek, walczący o bluzę pierwszego bramkarza z Marcinem Bębnam. Stawkę uzupełniają debuitanci : Piotr Szymiczek i Rafał Owczarek.
Kolejnym klubem jest Wisła Płock. Tutaj najmocniejszą pozycję ma napastnik Ireneusz Jeleń. Co prawda w lidze strzelił wiosną tylko trzy gole, ale za to wyróżniał się w spotkaniach Pucharu Polski, gdzie uzyskał decydujące trafienia w potyczce z Radomskiem i Wisłą Kraków. Na pewno będzie z tego piłkarza jeszcze sporo pożytku. Wszystko wskazuje na to, że będziemy też mieli pociechę z Wahana Geworgiana, Ormianina z pochodzenia, a od kilku tygodni, obywatela Rzeczypospolitej. Przez pewien czas pierwszym bramkarzem Nafciarzy był Paweł Kapsa, ale musi się on jeszcze sporo nauczyć... Loty obniżył nieco lewy pomocnik Wojciech Łobodziński, ale miejmy nadzieję, że był to tylko po prostu słabszy okres tego zawodnika. W lidze zadebiutował młody Sławomir Peszko, a ze względów statystycznych muszę też wspomnieć o jednym występie Ikema Sudy'ego z Nigerii.
Następny klub to Lech Poznań. Niepodważalną pozycję w poznańskiej drużynie ma Łukasz Madej. Oby pograł jeszcze trochę w Lechu, bo pomimo młodego wieku ma za sobą kilka przeprowadzek (na szczęście nie tyle co Rafał Grzelak), a stabilizacja na pewno mu pomoże. Miejmy nadzieję, że poprowadzi naszą reprezentację olimpijską na Igrzyska w Atenach. Pewny plac u trenera Panika zdobył też Bartosz Ślusarski, który strzelił na wiosnę cztery gole i wspaniale prezentował się w reprezentacji trenera Edwarda Klejndinsta. Nieco słabszy wynik uzyskał niemniej utalentowany od poprzedników Michał Goliński. Stawkę zamyka młodziutki napastnik Marcin Klatt.
Miejsce szóste to GKS Katowice, klub, który po dziesięciu latach przerwy powraca do europejskich pucharów. Sporą niespodzianką jest tu prawie komplet minut Grzegorza Fonfary. Jedyne w pierwszym meczu rundy został zmieniony przez Damiana Kroczka. Pozostałe rozegrał w całości, co świadczy nie tylko o znakomitej formie i zdrowiu, ale także o czystej grze. Na jesieni Fonfara rozegrał wprawdzie czternaście spotkań, ale w większości były to tak zwane "ogony". Tymczasem wobec kontuzji Sadzawickiego, trener Żurek wycofał Fonfarę do obrony i ten już miejsca nie oddał. Swoje dołożył jeszcze "Jabol" Kowalczyk, o którym mówi się, że to obok Stasiaka najlepszy polski obrońca młodej generacji. Trzecim zawodnikiem GKS-u jest Damian Kroczek, którego bilans jest bardzo podobny do wyników Fonfary w rundzie jesiennej. Czyżby następna runda była jego ?
Amica Wronki słynie z pracy z młodzieżą, a jednak uplasowała się w środku stawki. Oczywiście gwiazdą nr 1 jest tam Marcin Burkhardt, kreowany przez media, być może całkiem słusznie, na lidera reprezentacji. Obyśmy nie zmarnowali jego talentu...Więcej czasu na boisku spędził jednak Dawid Kucharski, który po cichutku przerósł chyba piłkarsko Dariusza Dudkę, który na dodatek wiosnę zmarnował nie tylko ze względu na kontuzję... W końcówce sezonu pokazał się obrońca Bartłomiej Konieczny, jeden epizod zaliczył także Szymon Sawala.
Młodzież Widzewa Łódź to tylko dwaj zawodnicy, ale za to jacy dwaj ! O Stasiaku już wspominałem jako dobrym obrońcy, natomiast Patryk Rachwał, kapitan reprezentacji młodzieżowej, słusznie uważany jest za jednego z jej liderów. Nie może zatem dziwić zainteresowanie Legii i Wisły tym pomocnikiem. W obecnej sytuacji finansowej trudno wyobrazić sobie, żeby Widzew mógł ich obu utrzymać.
Wisła Kraków utalentowanej młodzieży ma sporo, jeśli nie powiedzieć bardzo dużo, ale jakoś w rundzie jesiennej nie było tego widać na pierwszoligowych boiskach. Jej dorobek "minutowy" to przede wszystkim zasługa Kalu Uche - jednego z najlepszych zawodników całej ekstraklasy. Nieco słabiej tym razem wypadł Paweł Strąk, ale ten dorobek przy takiej klasy rywalach też musi cieszyć. Widać, ze Henryk Kasperczak nie chce zamęczyć go już na początku kariery, jak to miało miejsce np. z Szymkowiakiem, czy Kukiełką. Trzy całe mecze zagrał Kamil Kuzera, ale jak dla niego, to stanowczo za mało, choć w tej chwili trudno mu będzie wywalczyć miejsce w składzie kosztem, było nie było, reprezentanta Polski, Marcina Baszczyńskiego. Ciągle mało wykorzystywani są bracia Brożkowie i chyba rzeczywiście najlepszym wyjściem dla nich będzie wypożyczenie do Górnika, bądź innej drużyny, najlepiej pierwszoligowej.
Kolejny klub to Zagłębie Lubin. Pewne miejsce w składzie ma tam Krzysztof Kazimierczak, który jak tylko jest zdrowy gra całe mecze. Do pierwszego składu coraz śmielej puka o cztery lata młodszy od niego Grzegorz Bartczak. Trenerzy Zagłębia pozwolili zadebiutować w lidze Krystianowi Kalinowskiemu i Wojciechowi Olszowiakowi, a w ostatniej kolejce, wobec groźby wykartkowania kilku zawodników z pierwszego składu, szansę dostali Marcin Mądrochowski, Michał Bukraba i Sebastian Burda.
Pogoń Szczecin, najsłabsza drużyna tego sezonu, w rundzie jesiennej grała zawodnikami ściągniętymi z czwartoligowych klubów z regionu Zachodniopomorskiego. Znalazło się jednak też kilku młodych zawodników. Trzech ocierało się o podstawowy skład (Łukasz Żebrowski, Adam Liszczak, Mariusz Misiura), reszta stanowiła jedynie uzupełnienie składu (Przemysław Węgier, Łukasz Bednarek, Tomasz Michałowicz, Rafał Rogowski, Marcin Całko, Bartosz Partyka, Michał Niedźwiedzki, Daniel Makowski).
Szczakowianka i podobnie Groclin mają po jednym zawodniku, ale za to dobrym. Zarówno Maciej Iwański, jak i Sebastian Mila są wyróżniającymi się postaciami naszej ligi i reprezentacji młodzieżowo-olimpijskiej. Wydaje mi się, że Iwański poradziłby sobie spokojnie w klubie silniejszym niż Szczakowianka...
Na koniec trzy wielkie legendy naszej ligi, trzy kluby, które w sumie zdobyły 35 tytułów Mistrza Polski. W Ruchu Chorzów zupełnie zagubił się Marek Suker, którego zastąpił, przynajmniej w jakimś stopniu Gruzin Łasza Rechiaszwili. Co to jednak za napastnik, który nie strzela bramek ? Pięć meczów na początku rundy zagrał Sebastian Nowak, ale było to raczej wynikiem kontuzji Marka Matuszka. W lidze zadebiutował Tomasz Balul i... Ruch spadł do drugiej ligi. Może gdyby w drużynie było więcej świeżej krwi i zawodników, którym bardziej chce się grać ? Równie blado wypada młodzież Górnika Zabrze. Błażej Radler był trapiony przez kontuzje, a Marcin Kocur, to dopiero materiał na napastnika... Ostatnie miejsce zajmuje natomiast były już Mistrz Polski Legia Warszawa. Dwa epizody Mariusza Zganiacza to naprawdę niewiele, zwłaszcza, że przecież Aleksandar Vuković daleki był od swojej świetnej formy z ubiegłego sezonu...
Nie da się ukryć, że runda wiosenna była dla młodzieży o wiele bardziej udana niż jesienna. Podczas gdy na jesieni wystąpiło 52 młodzieżowców, to na wiosnę było ich już 86. Średnia ilość minut na klub w całym sezonie zwiększyła się z 1440 do 2275 minut. Niewątpliwie na tak duży wynik duży wpływ miała sytuacja Polonii i KSZO, co nie zmienia jednak faktu, że Ci najlepsi zdobyli już pewne miejsca w podstawowych składach swoich drużyn i jednocześnie mieliśmy do czynienia z debiutem kilku utalentowanych graczy jak Kwiek czy Jarosiewicz lub odkryciem talentu graczy wcześniej mniej znanych jak Bartczak, Fonfara czy Nowacki. Zobaczymy jak potoczy się rywalizacja w następnym sezonie. Kilku piłkarzy przestanie się liczyć w moim rankingu (do tej pory urodzeni po 1980 roku), a widać, że Rachwał, Stasiak, Kowalczyk, Jeleń, Geworgian, Iwański czy Nowacki stanowią o sile młodzieżowej piłki ligowej, o ile można to tak określić. Miejmy nadzieję, że ich następcy spiszą się w następnym sezonie lepiej niż w ostatnim akordzie tego właśnie skończonego, na turnieju w Toulonie...
Tabela - podsumowanie
WIOSNA 2003 JESIEŃ 2002 SEZON 2002/2003
POLONIA 6452 I 2838 9290
KSZO 4152 I 0 4152
ODRA 3245 I 320 3565
WISŁA P. 2941 I 2518 5459
LECH 2872 I 2706 5578
GKS KATOWICE 2681 I 1552 4233
AMICA 2603 I 1571 4174
WIDZEW 2342 I 2546 4888
WISŁA K. 2046 I 2137 4183
ZAGŁĘBIE 1969 I 805 2774
POGOŃ 1488 I 1363 2841
SZCZAKOWIANKA 1277 I 1359 2636
RUCH 923 I 151 1074
GROCLIN 861 I 1090 1951
GÓRNIK 516 I 588 1004
LEGIA 32 I 19 51
Tabela - kluby (wiosna)
KLUB ROK UR ZAWODNIK MINUTY
AMICA 84 KUCHARSKI 1080
AMICA 83 DUDKA 225
AMICA 82 SAWALA 2
AMICA 81 KONIECZNY 296
AMICA 83 BURKHARDT 1000
GKS 83 FONFARA 1349
GKS 83 KROCZEK 193
GKS 81 KOWALCZYK 1139
GÓRNIK 82 RADLER 494
GÓRNIK 84 KOCUR 22
GROCLIN 82 MILA 861
KSZO 85 KUTRYBA 442
KSZO 82 ROGALSKI 1140
KSZO 85 ŁATKOWSKI 351
KSZO 86 MIKOŁAJEK 11
KSZO 85 BĄK 827
KSZO 85 MADEJ 5
KSZO 85 RYŃSKI 64
KSZO 82 SMARDZIC 1012
KSZO 85 SZCZYGIEŁ 64
KSZO 85 SADŁOWSKI 220
KSZO 85 LESZCZYŃSKI 16
LECH 85 KLATT 59
LECH 82 MADEJ 1140
LECH 81 ŚLUSARSKI 986
LECH 81 GOLIŃSKI 687
ODRA 81 SOCHA 287
ODRA 83 OWCZAREK 4
ODRA 81 PAWEŁEK 270
ODRA 82 SZYMICZEK 180
ODRA 81 KŁUS 199
ODRA 83 KWIEK 1132
ODRA 81 NOWACKI 1112
ODRA 82 SAŁEK 61
POGOŃ 82 WĘGIER 54
POGOŃ 81 PARTYKA 71
POGOŃ 85 NIEDŹWIEDZKI 26
POGOŃ 82 ŻEBROWSKI 547
POGOŃ 82 Ł.BEDNAREK 20
POGOŃ 83 CAŁKO 31
POGOŃ 85 MICHAŁOWICZ 90
POGOŃ 81 LISZCZAK 258
POGOŃ 81 MAKOWSKI 59
POGOŃ 85 ROGOWSKI 45
POGOŃ 81 MISIURA 287
POLONIA 83 BUŚKIEWICZ 655
POLONIA 82 BĄK 67
POLONIA 82 MUSUŁA 90
POLONIA 81 KOSIOROWSKI 167
POLONIA 82 SZYMANEK 1170
POLONIA 81 JAROSIEWICZ 1037
POLONIA 81 MOWLIK 1080
POLONIA 83 ŁUKASIEWICZ 1060
POLONIA 81 KUŚ 881
POLONIA 83 ABLADE 158
POLONIA 81 HERMAN 17
POLONIA 82 HAJDUCZEK 70
RUCH 82 SUKER 72
RUCH 82 RECHWIASZWILI 298
RUCH 82 NOWAK 450
RUCH 83 BALUL 103
SZCZAKOWIANKA 81 IWAŃSKI 1277
WIDZEW 81 RACHWAŁ 1172
WIDZEW 81 STASIAK 1170
WISŁA K. 83 STRĄK 685
WISŁA K. 82 UCHE 1058
WISŁA K. 83 PIOTR BROŻEK 28
WISŁA K. 83 PAWEŁ BROŻEK 5
WISŁA K. 83 KUZERA 270
WISŁA P. 81 SUDY 45
WISŁA P. 82 KAPSA 680
WISŁA P. 82 ŁOBODZIŃSKI 145
WISŁA P. 81 JELEŃ 1116
WISŁA P. 81 GEWORGIAN 835
WISŁA P. 85 PESZKO 120
ZAGŁĘBIE 81 KAZIMIERCZAK 965
ZAGŁĘBIE 85 BARTCZAK 636
ZAGŁĘBIE 81 OLSZOWIAK 123
ZAGŁĘBIE 85 KALINOWSKI 111
ZAGŁĘBIE 84 MĄDROCHOWSKI 90
ZAGŁĘBIE 84 BURDA 15
ZAGŁĘBIE 84 BUKRABA 29
Tabela - zawodnicy (wiosna)
KLUB ROK UR ZAWODNIK MINUTY
GKS 83 FONFARA 1349
SZCZAKOWIANKA 81 IWAŃSKI 1277
WIDZEW 81 RACHWAŁ 1172
WIDZEW 81 STASIAK 1170
POLONIA 82 SZYMANEK 1170
KSZO 82 ROGALSKI 1140
LECH 82 MADEJ 1140
GKS 81 KOWALCZYK 1139
ODRA 83 KWIEK 1132
WISŁA P. 81 JELEŃ 1116
ODRA 81 NOWACKI 1112
POLONIA 81 MOWLIK 1080
AMICA 84 KUCHARSKI 1080
POLONIA 83 ŁUKASIEWICZ 1060
WISŁA K. 82 UCHE 1058
POLONIA 81 JAROSIEWICZ 1037
KSZO 82 SMARDZIC 1012
AMICA 83 BURKHARDT 1000
LECH 81 ŚLUSARSKI 986
ZAGŁĘBIE 81 KAZIMIERCZAK 965
POLONIA 81 KUŚ 881
GROCLIN 82 MILA 861
WISŁA P. 81 GEWORGIAN 835
KSZO 85 BĄK 827
LECH 81 GOLIŃSKI 687
WISŁA K. 83 STRĄK 685
WISŁA P. 82 KAPSA 680
POLONIA 83 BUŚKIEWICZ 655
ZAGŁĘBIE 85 BARTCZAK 636
POGOŃ 82 ŻEBROWSKI 547
GÓRNIK 82 RADLER 494
RUCH 82 NOWAK 450
KSZO 85 KUTRYBA 442
KSZO 85 ŁATKOWSKI 351
RUCH 82 RECHWIASZWILI 298
AMICA 81 KONIECZNY 296
POGOŃ 81 MISIURA 287
ODRA 81 SOCHA 287
ODRA 81 PAWEŁEK 270
WISŁA K. 83 KUZERA 270
POGOŃ 81 LISZCZAK 258
AMICA 83 DUDKA 225
KSZO 85 SADŁOWSKI 220
ODRA 81 KŁUS 199
GKS 83 KROCZEK 193
ODRA 82 SZYMICZEK 180
POLONIA 81 KOSIOROWSKI 167
POLONIA 83 ABLADE 158
WISŁA P. 82 ŁOBODZIŃSKI 145
ZAGŁĘBIE 81 OLSZOWIAK 123
WISŁA P. 85 PESZKO 120
ZAGŁĘBIE 85 KALINOWSKI 111
RUCH 83 BALUL 103
ZAGŁĘBIE 84 MĄDROCHOWSKI 90
POLONIA 82 MUSUŁA 90
POGOŃ 85 MICHAŁOWICZ 90
RUCH 82 SUKER 72
POGOŃ 81 PARTYKA 71
POLONIA 82 HAJDUCZEK 70
POLONIA 82 BĄK 67
KSZO 85 SZCZYGIEŁ 64
KSZO 85 RYŃSKI 64
ODRA 82 SAŁEK 61
POGOŃ 81 MAKOWSKI 59
LECH 85 KLATT 59
POGOŃ 82 WĘGIER 54
WISŁA P. 81 SUDY 45
POGOŃ 85 ROGOWSKI 45
POGOŃ 83 CAŁKO 31
ZAGŁĘBIE 84 BUKRABA 29
WISŁA K. 83 PIOTR BROŻEK 28
POGOŃ 85 NIEDŹWIEDZKI 26
GÓRNIK 84 KOCUR 22
POGOŃ 82 Ł.BEDNAREK 20
POLONIA 81 HERMAN 17
KSZO 85 LESZCZYŃSKI 16
ZAGŁĘBIE 84 BURDA 15
KSZO 86 MIKOŁAJEK 11
KSZO 85 MADEJ 5
WISŁA K. 83 PAWEŁ BROŻEK 5
ODRA 83 OWCZAREK 4
AMICA 82 SAWALA 2
Tabela - zawodnicy (cały sezon)
GKS 81 KOWALCZYK 2489
SZCZAKOWIANKA 81 IWAŃSKI 2250
LECH 82 MADEJ 2235
WISŁA K. 82 UCHE 2092
GROCLIN 82 MILA 2051
WIDZEW 81 STASIAK 2022
WISŁA P. 81 JELEŃ 2003
AMICA 83 BURKHARDT 1984
POLONIA 81 KUŚ 1946
WISŁA P. 81 GEWORGIAN 1889
POLONIA 83 ŁUKASIEWICZ 1781
ZAGŁĘBIE 81 KAZIMIERCZAK 1740
LECH 81 ŚLUSARSKI 1635
LECH 81 GOLIŃSKI 1612
WISŁA P. 83 STRĄK 1559
WIDZEW 81 RACHWAŁ 1530
GKS 83 FONFARA 1511
AMICA 84 KUCHARSKI 1503
POLONIA 82 SZYMANEK 1468
KSZO 82 ROGALSKI 1140
ODRA 83 KWIEK 1132
ODRA 81 NOWACKI 1119
WIDZEW 82 GRZELAK 1095
POLONIA 81 MOWLIK 1080
POLONIA 81 JAROSIEWICZ 1037
KSZO 82 SMARDZIC 1012

Autor: Włodzimierz
Mizia