[ Strona główna ]


Jedyny w swoim rodzaju Skarb Ekstraklasy - statystyki, sylwetki, kariery graczy, historie, osiągnięcia klubówSkarb I ligi - statystyki, kariery graczy, historie i osiągnięcia klubówRozgrywki regionalne 2020/2021 - od IV ligi do Klasy C !Wyszukiwarka klubów, zawodników i sędziów w serwisie 90 MinutJeśli chcesz skontaktować się z redakcją - najpierw to przeczytaj!
90minut.pl
 CLJ
 PZPN
RSSSF

 


   

Włodzimierz Mizia - Młodzieżowcy w I lidze - wiosna 2003, sezon 2002/2003

Na wiosnę druzgocącą wprost przewagę w mojej klasyfikacji zdobyła Polonia Warszawa. W przerwie zimowej drużyna została bardzo osłabiona odejściem praktycznie całego podstawowego składu. Oczywiście sytuacja ta umożliwiła juniorom tego klubu zdobycie miejsca w pierwszej drużynie, dodatkowo w miejsce doświadczonych zawodników sprowadzono piłkarzy młodych i mało znanych, którzy, jak się okazało potrafili utrzymać Polonię w ekstraklasie. Najwięcej minut spośród młodych polonistów zaliczył obrońca Wojciech Szymanek. Co ciekawe właśnie obrona często była najmłodszą formacją zespołu. Następny w kolejce jest Mariusz Mowlik. Jesienią nie potrafił przebić się do składu Lecha i wydaje się, że wypożyczenie go do Polonii było znakomitym posunięciem. Mowlik miał okazję walczyć z najlepszymi, zamiast tułać się po czwartoligowych boiskach z drużyną rezerw Lecha. Ciekawe jakie będą dalsze losy tego utalentowanego stopera. Antoni Łukasiewicz utrzymał, a nawet umocnił swoją pozycję z jesieni. Kolejnym z młodych zawodników, którzy zastąpili w Polonii Bąka, Dziewickiego, Bykowskiego i innych starszych zawodników jest Łukasz Jarosiewicz, pozyskany zimą z Gwardii Koszalin. Największy chyba obecnie talent Polonii, czyli Marcin Kuś uzbierał nieco mniej minut, ale wytłumaczeniem jest kontuzja, która wymusiła pauzę w kilku meczach. Miejsce w ataku wywalczył natomiast Paweł Buśkiewicz. Co prawda nie strzelił żadnej bramki, ale może doświadczenie zdobyte tej wiosny zaprocentuje w przyszłości. Na znakomitą ilość minut młodych graczy Czarnych Koszul złożyli się także Piotr Kosiorowski, Paweł Hajduczek, Seth Ablade, Krzysztof Bąk, Wojciech Musuła i Michał Herman. Łącznie aż dwunastu zawodników !

Na drugim miejscu uplasował się klub, który w rundzie jesiennej nie miał w swej kadrze ani jednego zawodnika urodzonego po 1980 roku ! Za to na wiosnę KSZO miało ich aż jedenastu. Wszyscy wiedzą o proteście piłkarzy w Ostrowcu Świętokrzyskim, który zmusił do wystawiania w pierwszym składzie zawodników drużyny juniorów KSZO - rocznik 1985. Najwięcej minut uzyskał jednak przybyły do KSZO właśnie w przerwie zimowej z Wisły Płock Marcin Rogalski, kapitan naszej wspaniałej reprezentacji młodzieżowej, która zdobyła srebro i złoto Mistrzostw Europy. Ciekawe, czy ten utalentowany zawodnik pozostanie w Ostrowcu, czy też poszuka sobie lepszego klubu... Kolejnym młodzieżowcem w kadrze ostrowieckiego klubu był Josko Samardzić, pozyskany zimą z chorwackiego NK Trogir. Dalej czas na wpomnianych wychowanków KSZO, czyli Kamila Bąka, Kamila Kutrybę, Klaudiusza Łatkowskiego, Grzegorza Sadłowskiego, Przemysława Ryńskiego, Mariusza Szczygła, Pawła Madeja, Łukasza Leszczyńskiego i, najmłodszego z nich wszystkich - urodzonego 18.12.1986 Radosława Mikołajka. Szkoda, że akurat w taki sposób poznawali pierwszoligową piłkę. Chyba nie o to chodzi...

Trzecia pozycja to kolejna niespodzianka. W rundzie jesiennej trudno było znaleźć miejsce w składzie młodzieżowcom Odry Wodzisław. Na wiosnę było już zupełnie inaczej. Jednym z odkryć rundy był na pewno Marcin Nowacki, który udanie zastąpił Piotra Rockiego, sprzedanego zimą do Groclinu. Efektem jego dobrej gry było powołanie do kadry młodzieżowej, w której zagrał nawet bardzo dobry mecz z młodzieżówką Szwecji. Jeszcze więcej minut uzbierał jednak Aleksander Kwiek, który na wiosnę dopiero debiutował w ekstraklasie. Jego dobra postawa na boisku zaowocowała zainteresowaniem ze strony Henryka Kasperczaka. Dalej plasuje się Bartłomiej Socha, który jakoś nie może się przełamać i nie strzela wielu goli, choć akurat w tym sezonie miał bardzo mocnych konkurentów do miejsca w składzie - Ziarkowski i Chałbiński zdobyli w sumie 27 goli dla Odry. Podobnie nieśmiało poczyna sobie Dariusz Kłus. Cztery pełne mecze rozegrał bramkarz Mariusz Pawełek, walczący o bluzę pierwszego bramkarza z Marcinem Bębnam. Stawkę uzupełniają debuitanci : Piotr Szymiczek i Rafał Owczarek.

Kolejnym klubem jest Wisła Płock. Tutaj najmocniejszą pozycję ma napastnik Ireneusz Jeleń. Co prawda w lidze strzelił wiosną tylko trzy gole, ale za to wyróżniał się w spotkaniach Pucharu Polski, gdzie uzyskał decydujące trafienia w potyczce z Radomskiem i Wisłą Kraków. Na pewno będzie z tego piłkarza jeszcze sporo pożytku. Wszystko wskazuje na to, że będziemy też mieli pociechę z Wahana Geworgiana, Ormianina z pochodzenia, a od kilku tygodni, obywatela Rzeczypospolitej. Przez pewien czas pierwszym bramkarzem Nafciarzy był Paweł Kapsa, ale musi się on jeszcze sporo nauczyć... Loty obniżył nieco lewy pomocnik Wojciech Łobodziński, ale miejmy nadzieję, że był to tylko po prostu słabszy okres tego zawodnika. W lidze zadebiutował młody Sławomir Peszko, a ze względów statystycznych muszę też wspomnieć o jednym występie Ikema Sudy'ego z Nigerii.

Następny klub to Lech Poznań. Niepodważalną pozycję w poznańskiej drużynie ma Łukasz Madej. Oby pograł jeszcze trochę w Lechu, bo pomimo młodego wieku ma za sobą kilka przeprowadzek (na szczęście nie tyle co Rafał Grzelak), a stabilizacja na pewno mu pomoże. Miejmy nadzieję, że poprowadzi naszą reprezentację olimpijską na Igrzyska w Atenach. Pewny plac u trenera Panika zdobył też Bartosz Ślusarski, który strzelił na wiosnę cztery gole i wspaniale prezentował się w reprezentacji trenera Edwarda Klejndinsta. Nieco słabszy wynik uzyskał niemniej utalentowany od poprzedników Michał Goliński. Stawkę zamyka młodziutki napastnik Marcin Klatt.

Miejsce szóste to GKS Katowice, klub, który po dziesięciu latach przerwy powraca do europejskich pucharów. Sporą niespodzianką jest tu prawie komplet minut Grzegorza Fonfary. Jedyne w pierwszym meczu rundy został zmieniony przez Damiana Kroczka. Pozostałe rozegrał w całości, co świadczy nie tylko o znakomitej formie i zdrowiu, ale także o czystej grze. Na jesieni Fonfara rozegrał wprawdzie czternaście spotkań, ale w większości były to tak zwane "ogony". Tymczasem wobec kontuzji Sadzawickiego, trener Żurek wycofał Fonfarę do obrony i ten już miejsca nie oddał. Swoje dołożył jeszcze "Jabol" Kowalczyk, o którym mówi się, że to obok Stasiaka najlepszy polski obrońca młodej generacji. Trzecim zawodnikiem GKS-u jest Damian Kroczek, którego bilans jest bardzo podobny do wyników Fonfary w rundzie jesiennej. Czyżby następna runda była jego ?

Amica Wronki słynie z pracy z młodzieżą, a jednak uplasowała się w środku stawki. Oczywiście gwiazdą nr 1 jest tam Marcin Burkhardt, kreowany przez media, być może całkiem słusznie, na lidera reprezentacji. Obyśmy nie zmarnowali jego talentu...Więcej czasu na boisku spędził jednak Dawid Kucharski, który po cichutku przerósł chyba piłkarsko Dariusza Dudkę, który na dodatek wiosnę zmarnował nie tylko ze względu na kontuzję... W końcówce sezonu pokazał się obrońca Bartłomiej Konieczny, jeden epizod zaliczył także Szymon Sawala.

Młodzież Widzewa Łódź to tylko dwaj zawodnicy, ale za to jacy dwaj ! O Stasiaku już wspominałem jako dobrym obrońcy, natomiast Patryk Rachwał, kapitan reprezentacji młodzieżowej, słusznie uważany jest za jednego z jej liderów. Nie może zatem dziwić zainteresowanie Legii i Wisły tym pomocnikiem. W obecnej sytuacji finansowej trudno wyobrazić sobie, żeby Widzew mógł ich obu utrzymać.

Wisła Kraków utalentowanej młodzieży ma sporo, jeśli nie powiedzieć bardzo dużo, ale jakoś w rundzie jesiennej nie było tego widać na pierwszoligowych boiskach. Jej dorobek "minutowy" to przede wszystkim zasługa Kalu Uche - jednego z najlepszych zawodników całej ekstraklasy. Nieco słabiej tym razem wypadł Paweł Strąk, ale ten dorobek przy takiej klasy rywalach też musi cieszyć. Widać, ze Henryk Kasperczak nie chce zamęczyć go już na początku kariery, jak to miało miejsce np. z Szymkowiakiem, czy Kukiełką. Trzy całe mecze zagrał Kamil Kuzera, ale jak dla niego, to stanowczo za mało, choć w tej chwili trudno mu będzie wywalczyć miejsce w składzie kosztem, było nie było, reprezentanta Polski, Marcina Baszczyńskiego. Ciągle mało wykorzystywani są bracia Brożkowie i chyba rzeczywiście najlepszym wyjściem dla nich będzie wypożyczenie do Górnika, bądź innej drużyny, najlepiej pierwszoligowej.

Kolejny klub to Zagłębie Lubin. Pewne miejsce w składzie ma tam Krzysztof Kazimierczak, który jak tylko jest zdrowy gra całe mecze. Do pierwszego składu coraz śmielej puka o cztery lata młodszy od niego Grzegorz Bartczak. Trenerzy Zagłębia pozwolili zadebiutować w lidze Krystianowi Kalinowskiemu i Wojciechowi Olszowiakowi, a w ostatniej kolejce, wobec groźby wykartkowania kilku zawodników z pierwszego składu, szansę dostali Marcin Mądrochowski, Michał Bukraba i Sebastian Burda.

Pogoń Szczecin, najsłabsza drużyna tego sezonu, w rundzie jesiennej grała zawodnikami ściągniętymi z czwartoligowych klubów z regionu Zachodniopomorskiego. Znalazło się jednak też kilku młodych zawodników. Trzech ocierało się o podstawowy skład (Łukasz Żebrowski, Adam Liszczak, Mariusz Misiura), reszta stanowiła jedynie uzupełnienie składu (Przemysław Węgier, Łukasz Bednarek, Tomasz Michałowicz, Rafał Rogowski, Marcin Całko, Bartosz Partyka, Michał Niedźwiedzki, Daniel Makowski).

Szczakowianka i podobnie Groclin mają po jednym zawodniku, ale za to dobrym. Zarówno Maciej Iwański, jak i Sebastian Mila są wyróżniającymi się postaciami naszej ligi i reprezentacji młodzieżowo-olimpijskiej. Wydaje mi się, że Iwański poradziłby sobie spokojnie w klubie silniejszym niż Szczakowianka...

Na koniec trzy wielkie legendy naszej ligi, trzy kluby, które w sumie zdobyły 35 tytułów Mistrza Polski. W Ruchu Chorzów zupełnie zagubił się Marek Suker, którego zastąpił, przynajmniej w jakimś stopniu Gruzin Łasza Rechiaszwili. Co to jednak za napastnik, który nie strzela bramek ? Pięć meczów na początku rundy zagrał Sebastian Nowak, ale było to raczej wynikiem kontuzji Marka Matuszka. W lidze zadebiutował Tomasz Balul i... Ruch spadł do drugiej ligi. Może gdyby w drużynie było więcej świeżej krwi i zawodników, którym bardziej chce się grać ? Równie blado wypada młodzież Górnika Zabrze. Błażej Radler był trapiony przez kontuzje, a Marcin Kocur, to dopiero materiał na napastnika... Ostatnie miejsce zajmuje natomiast były już Mistrz Polski Legia Warszawa. Dwa epizody Mariusza Zganiacza to naprawdę niewiele, zwłaszcza, że przecież Aleksandar Vuković daleki był od swojej świetnej formy z ubiegłego sezonu...

Nie da się ukryć, że runda wiosenna była dla młodzieży o wiele bardziej udana niż jesienna. Podczas gdy na jesieni wystąpiło 52 młodzieżowców, to na wiosnę było ich już 86. Średnia ilość minut na klub w całym sezonie zwiększyła się z 1440 do 2275 minut. Niewątpliwie na tak duży wynik duży wpływ miała sytuacja Polonii i KSZO, co nie zmienia jednak faktu, że Ci najlepsi zdobyli już pewne miejsca w podstawowych składach swoich drużyn i jednocześnie mieliśmy do czynienia z debiutem kilku utalentowanych graczy jak Kwiek czy Jarosiewicz lub odkryciem talentu graczy wcześniej mniej znanych jak Bartczak, Fonfara czy Nowacki. Zobaczymy jak potoczy się rywalizacja w następnym sezonie. Kilku piłkarzy przestanie się liczyć w moim rankingu (do tej pory urodzeni po 1980 roku), a widać, że Rachwał, Stasiak, Kowalczyk, Jeleń, Geworgian, Iwański czy Nowacki stanowią o sile młodzieżowej piłki ligowej, o ile można to tak określić. Miejmy nadzieję, że ich następcy spiszą się w następnym sezonie lepiej niż w ostatnim akordzie tego właśnie skończonego, na turnieju w Toulonie...

Tabela - podsumowanie

      WIOSNA 2003   JESIEŃ 2002     SEZON 2002/2003       

POLONIA		6452   I 	 2838			 9290
KSZO		4152   I     0          4152
ODRA		3245   I	 320			 3565
WISŁA P.	2941   I 	 2518			 5459
LECH		2872   I 	 2706			 5578
GKS KATOWICE	2681   I 	 1552			 4233
AMICA		2603   I 	 1571			 4174
WIDZEW		2342   I	 2546			 4888     
WISŁA K.	2046   I	 2137			 4183
ZAGŁĘBIE	1969   I 	 805			 2774
POGOŃ		1488   I 	 1363			 2841
SZCZAKOWIANKA	1277   I	 1359			 2636
RUCH	 	 923  	 I	 151			 1074
GROCLIN	 	 861  	 I	 1090			 1951
GÓRNIK	 	 516   I 	 588			 1004
LEGIA	 	 32   I 	  19			  51

Tabela - kluby (wiosna)

KLUB		ROK UR	ZAWODNIK	MINUTY

AMICA		84	KUCHARSKI	1080
AMICA		83	DUDKA		 225
AMICA		82	SAWALA		  2
AMICA		81	KONIECZNY	 296
AMICA		83	BURKHARDT	1000
GKS		83	FONFARA		1349
GKS		83	KROCZEK		 193
GKS		81	KOWALCZYK	1139
GÓRNIK		82	RADLER		 494
GÓRNIK		84	KOCUR		 22
GROCLIN		82	MILA		 861
KSZO		85	KUTRYBA		 442
KSZO		82	ROGALSKI	1140
KSZO		85	ŁATKOWSKI	 351
KSZO		86	MIKOŁAJEK	 11
KSZO		85	BĄK		 827
KSZO		85	MADEJ		  5
KSZO		85	RYŃSKI		 64
KSZO		82	SMARDZIC	1012
KSZO		85	SZCZYGIEŁ	 64
KSZO		85	SADŁOWSKI	 220
KSZO		85	LESZCZYŃSKI	 16
LECH		85	KLATT		 59
LECH		82	MADEJ		1140
LECH		81	ŚLUSARSKI	 986
LECH		81	GOLIŃSKI	 687
ODRA		81	SOCHA		 287
ODRA		83	OWCZAREK	  4
ODRA		81	PAWEŁEK		 270
ODRA		82	SZYMICZEK	 180
ODRA		81	KŁUS		 199
ODRA		83	KWIEK		1132
ODRA		81	NOWACKI		1112
ODRA		82	SAŁEK		 61
POGOŃ		82	WĘGIER		 54
POGOŃ		81	PARTYKA		 71
POGOŃ		85	NIEDŹWIEDZKI	 26
POGOŃ		82	ŻEBROWSKI	 547
POGOŃ		82	Ł.BEDNAREK	 20
POGOŃ		83	CAŁKO		 31
POGOŃ		85	MICHAŁOWICZ	 90
POGOŃ		81	LISZCZAK	 258
POGOŃ		81	MAKOWSKI	 59
POGOŃ		85	ROGOWSKI	 45
POGOŃ		81	MISIURA		 287
POLONIA		83	BUŚKIEWICZ	 655
POLONIA		82	BĄK		 67
POLONIA		82	MUSUŁA		 90
POLONIA		81	KOSIOROWSKI	 167
POLONIA		82	SZYMANEK	1170
POLONIA		81	JAROSIEWICZ	1037
POLONIA		81	MOWLIK		1080
POLONIA		83	ŁUKASIEWICZ	1060
POLONIA		81	KUŚ 		 881
POLONIA		83	ABLADE		 158
POLONIA		81	HERMAN		 17
POLONIA		82	HAJDUCZEK	 70
RUCH		82	SUKER		 72
RUCH		82	RECHWIASZWILI	 298
RUCH		82	NOWAK		 450
RUCH		83	BALUL		 103
SZCZAKOWIANKA	81	IWAŃSKI		1277
WIDZEW		81	RACHWAŁ		1172
WIDZEW		81	STASIAK		1170
WISŁA K.	83	STRĄK 		 685
WISŁA K.	82	UCHE		1058
WISŁA K.	83	PIOTR BROŻEK	 28
WISŁA K.	83	PAWEŁ BROŻEK	  5
WISŁA K.	83	KUZERA		 270
WISŁA P.	81	SUDY		 45
WISŁA P.	82	KAPSA		 680
WISŁA P.	82	ŁOBODZIŃSKI	 145
WISŁA P.	81	JELEŃ		1116
WISŁA P.	81	GEWORGIAN	 835
WISŁA P.	85	PESZKO		 120
ZAGŁĘBIE	81	KAZIMIERCZAK	 965
ZAGŁĘBIE	85	BARTCZAK	 636
ZAGŁĘBIE	81	OLSZOWIAK	 123
ZAGŁĘBIE	85	KALINOWSKI	 111
ZAGŁĘBIE	84	MĄDROCHOWSKI	 90
ZAGŁĘBIE	84	BURDA		 15
ZAGŁĘBIE	84	BUKRABA	     29

Tabela - zawodnicy (wiosna)

	
KLUB		ROK UR	ZAWODNIK	MINUTY

GKS		83	FONFARA		1349
SZCZAKOWIANKA	81	IWAŃSKI		1277
WIDZEW		81	RACHWAŁ		1172
WIDZEW		81	STASIAK		1170
POLONIA		82	SZYMANEK	1170
KSZO		82	ROGALSKI	1140
LECH		82	MADEJ		1140
GKS		81	KOWALCZYK	1139
ODRA		83	KWIEK		1132
WISŁA P.	81	JELEŃ		1116
ODRA		81	NOWACKI		1112
POLONIA		81	MOWLIK		1080
AMICA		84	KUCHARSKI	1080
POLONIA		83	ŁUKASIEWICZ	1060
WISŁA K.	82	UCHE		1058
POLONIA		81	JAROSIEWICZ	1037
KSZO		82	SMARDZIC	1012
AMICA		83	BURKHARDT	1000
LECH		81	ŚLUSARSKI	986
ZAGŁĘBIE	81	KAZIMIERCZAK	965
POLONIA		81	KUŚ 		881
GROCLIN		82	MILA		861
WISŁA P.	81	GEWORGIAN	835
KSZO		85	BĄK		827
LECH		81	GOLIŃSKI	687
WISŁA K.	83	STRĄK 		685
WISŁA P.	82	KAPSA		680
POLONIA		83	BUŚKIEWICZ	655
ZAGŁĘBIE	85	BARTCZAK	636
POGOŃ		82	ŻEBROWSKI	547
GÓRNIK		82	RADLER		494
RUCH		82	NOWAK		450
KSZO		85	KUTRYBA		442
KSZO		85	ŁATKOWSKI	351
RUCH		82	RECHWIASZWILI	298
AMICA		81	KONIECZNY	296
POGOŃ		81	MISIURA		287
ODRA		81	SOCHA		287
ODRA		81	PAWEŁEK		270
WISŁA K.	83	KUZERA		270
POGOŃ		81	LISZCZAK	258
AMICA		83	DUDKA		225
KSZO		85	SADŁOWSKI	220
ODRA		81	KŁUS		199
GKS		83	KROCZEK		193
ODRA		82	SZYMICZEK	180
POLONIA		81	KOSIOROWSKI	167
POLONIA		83	ABLADE		158
WISŁA P.	82	ŁOBODZIŃSKI	145
ZAGŁĘBIE	81	OLSZOWIAK	123
WISŁA P.	85	PESZKO		120
ZAGŁĘBIE	85	KALINOWSKI	111
RUCH		83	BALUL		103
ZAGŁĘBIE	84	MĄDROCHOWSKI	90
POLONIA		82	MUSUŁA		90
POGOŃ		85	MICHAŁOWICZ	90
RUCH		82	SUKER		72
POGOŃ		81	PARTYKA		71
POLONIA		82	HAJDUCZEK	70
POLONIA		82	BĄK		67
KSZO		85	SZCZYGIEŁ	64
KSZO		85	RYŃSKI		64
ODRA		82	SAŁEK		61
POGOŃ		81	MAKOWSKI	59
LECH		85	KLATT		59
POGOŃ		82	WĘGIER		54
WISŁA P.	81	SUDY		45
POGOŃ		85	ROGOWSKI	45
POGOŃ		83	CAŁKO		31
ZAGŁĘBIE	84	BUKRABA		29
WISŁA K.	83	PIOTR BROŻEK	28
POGOŃ		85	NIEDŹWIEDZKI	26
GÓRNIK		84	KOCUR		22
POGOŃ		82	Ł.BEDNAREK	20
POLONIA		81	HERMAN		17
KSZO		85	LESZCZYŃSKI	16
ZAGŁĘBIE	84	BURDA		15
KSZO		86	MIKOŁAJEK	11
KSZO		85	MADEJ		5
WISŁA K.	83	PAWEŁ BROŻEK	5
ODRA		83	OWCZAREK	4
AMICA		82	SAWALA		2

Tabela - zawodnicy (cały sezon)

GKS		81	KOWALCZYK	2489
SZCZAKOWIANKA	81	IWAŃSKI		2250
LECH		82	MADEJ		2235
WISŁA K.	82	UCHE		2092
GROCLIN		82	MILA		2051
WIDZEW		81	STASIAK		2022
WISŁA P.	81	JELEŃ		2003
AMICA		83	BURKHARDT	1984
POLONIA		81	KUŚ		1946
WISŁA P.	81	GEWORGIAN	1889
POLONIA		83	ŁUKASIEWICZ	1781
ZAGŁĘBIE	81	KAZIMIERCZAK	1740
LECH		81	ŚLUSARSKI	1635
LECH		81	GOLIŃSKI	1612
WISŁA P.	83	STRĄK		1559
WIDZEW		81	RACHWAŁ		1530
GKS		83	FONFARA		1511
AMICA		84	KUCHARSKI	1503
POLONIA		82	SZYMANEK	1468
KSZO		82	ROGALSKI	1140
ODRA		83	KWIEK		1132
ODRA		81	NOWACKI		1119
WIDZEW		82	GRZELAK		1095
POLONIA		81	MOWLIK		1080
POLONIA		81	JAROSIEWICZ	1037
KSZO		82	SMARDZIC	1012

Autor: Włodzimierz Mizia

 

Napisz do nas