[ Strona główna ]


Jedyny w swoim rodzaju Skarb Ekstraklasy - statystyki, sylwetki, kariery graczy, historie, osiągnięcia klubówSkarb I ligi - statystyki, kariery graczy, historie i osiągnięcia klubówRozgrywki regionalne 2018/2019 - od IV ligi do Klasy C !Wyszukiwarka klubów, zawodników i sędziów w serwisie 90 MinutJeśli chcesz skontaktować się z redakcją - najpierw to przeczytaj!
90minut.pl
 CLJ
 PZPN
RSSSF

 


24 czerwca 2004, 23:40:41 - mogiel
Trwa rozbiórka trybuny "Kamiennej" Polonii

Trybuna kamienna stadionu Polonii przy ulicy Konwiktorskiej dziś przestanie istnieć. Wczoraj wjechały na nią buldożery. Do sierpnia zbudowana zostanie zadaszona trybuna z 1911 miejscami siedzącymi.

- Żal jest, bo większość z nas na kamiennej się wychowywała i uczyła dopingu - mówił Romek siedzący na trybunie głównej i obserwujący rozpoczęte wczoraj prace budowlane. Nie był sam. Grupka kibiców oglądała dzieło niszczenia niczym trening piłkarzy. Podobno dzień wcześniej kilku z nich odłupywało kawałki kamieni, aby pozostawić sobie na pamiątkę skrawek dawnej trybuny. Na forum internetowym kibiców Polonii ktoś wpadł na pomysł, aby te kawałki licytować, a zyski przeznaczyć na działalność klubu. Hasło nie znalazło odzewu.

Zrodzona z telewizji

Kamienna stała się kamienną w latach 80. Wtedy po raz pierwszy wylano na niej beton. Przedtem od końca lat 30. na jej miejscu wił się trawiasty wał ziemny. W czasach gdy dyrektorem obiektu był Wacław Kuchar (lata 60.) tuż za wałem grupka kibiców prowadziła hodowlę pieczarek. Część zysków szła na utrzymanie grających w II i III lidze piłkarzy. Ostatnia modernizacja nastąpiła w 1998 roku.

Trybuna kamienna to na stadionie Polonii miejsce, gdzie stali, ale też i siadali najbardziej zagorzali kibice klubu. Jednak tak naprawdę dopiero od niedawna, właściwie od czasu, kiedy Polonia wróciła do I ligi, a jej mecze bądź tylko ich fragmenty zaczęła pokazywać telewizja. Chodziło o to, aby kamery filmowały kibiców (a nie puste betonowe stopnie) chętniej do tej pory zasiadających na trybunie głównej wygodniejszej i na której były ławki ("wiązane deski" - jak mówi jeden z działaczy Polonii), a od 1996 roku krzesełka.

Z zasiedlaniem kamiennej szło Polonii ciężko. Często stało na niej najwyżej po kilkuset widzów. Przełom nastąpił wraz z zainstalowaniem sztucznego oświetlenia oraz przyjściem do klubu nowego właściciela Jana Ranieckiego, który do 5 złotych obniżył cenę biletów na tę trybunę. W rundzie wiosennej sezonu 2003/04, w którym "Czarne Koszule" walczyły o utrzymanie niemal na każdym meczu, była zapełniona. Kończące sezon - i historię kamiennej jako kamiennej - spotkanie z Górnikiem Zabrze oglądało z niej blisko dwa tysiące widzów. Bilety na ten mecz wykupili piłkarze i przedstawiciele Stowarzyszenia Wielka Polonia.

Wyższa i bliżej boiska

Na nowej kamiennej ma być zainstalowanych 1911 krzesełek. Liczba dobrana jest świadomie i nawiązuje do daty założenia klubu. Wszystkie miejsca będą pod blaszanym dachem. Nowa trybuna będzie wyższa, bardziej stroma i umiejscowiona bliżej boiska. Nie będzie słupów łączących dach z fundamentami, co mogłoby ograniczać widoczność.

Wczoraj rozpoczęło się wyburzanie betonowych stopni, dzisiaj ten etap prac ma być zakończony. Potem nastąpi podwyższenie skarpy i wylewy fundamentów. Do betonowych składników fundamentów będzie dodana specjalna substancja, co ma przyspieszyć zasychanie (zazwyczaj trwa to około sześciu tygodni). Montaż konstrukcji stalowej, wykonanie sektorów i montaż krzesełek mają zakończyć budowę nowej trybuny.

Jak nie zdążą, to na Legii

- Cały czas stoję, patrzę na te koparki i oczom nie wierzę. Najpierw światło, teraz ta trybuna, jeszcze nasza ukochana Cracovia w I lidze. Nie wiedziałem, że takich czasów dożyję - mówi Jerzy Piekarzewski z KS Polonia, tak jak kibice obserwujący wczorajsze prace na Konwiktorskiej.

Będą prowadzone w ekspresowym tempie. Firma Edbud, jednocześnie sponsor tytularny piłkarzy Polonii, ma zatrudnić robotników nawet na trzy zmiany. Dziennie może pracować do 30 osób. Zapisany w umowie termin zakończenia budowy to 10 sierpnia. - Wiążący dla obu stron - powiedział kierownik budowy Paweł Sobczyk.

Dla Polonii to i tak o dziesięć dni za późno. Sezon ligowy 2004/05 rozpoczyna się 31 lipca. Do tego dnia zgodnie z przepisami licencyjnymi PZPN Polonia powinna mieć na stadionie trybunę nad co najmniej tysiąc miejsc siedzących. - Ale nie wiadomo, gdzie Polonia rozegra zgodnie z terminarzem [jeszcze nie jest ustalony - red.] mecz pierwszej kolejki. Jeśli nie będzie dachu, to zgodnie z wnioskiem licencyjnym ma grać na stadionie Legii. Niech zrobią wszystko, pracują w nocy to wtedy będą grać u siebie - mówi wiceprezes PZPN Eugeniusz Kolator.

W Polonii nikt nie dopuszcza myśli o tym, że w roli gospodarza "Czarne Koszule" miałyby zagrać na Łazienkowskiej, zresztą w Legii również. W poprzednim sezonie ten eksperyment się nie powiódł, gdy Polonia była gospodarzem derby z Legią. Sytuacje dodatkowo komplikuje w tym roku to, że i na Łazienkowskiej prowadzony będzie remont - płyty boiska.

- Liczymy na przychylność innych klubów. Jeśli wypadnie nam, że będziemy mieli je podejmować u siebie, poprosimy o zmianę miejsca rozgrywania meczu - powiedział Romuald Pindelski ze Stowarzyszenia na rzecz Modernizacji Stadionu Polonia.

Podobnie postąpiła Polonia w poprzednim sezonie, kiedy z powodu przedłużającego się montażu sztucznego oświetlenia pierwszy mecz na własnym stadionie rozegrała dopiero w październiku.

Inwestycja miejsca

Modernizację trybuny kamiennej stadionu przy ulicy Konwiktorskiej sfinansują władze miejskie. Wyłożą na ten cel 1,3 mln złotych. Miasto jest właścicielem obiektu. Już w przyszłym roku zamierza przeznaczyć 5 mln złotych na gruntowną modernizację trybuny głównej. Wkład Stowarzyszenia na rzecz Modernizacji Stadionu Polonia w przebudowę kamiennej polegał na przygotowaniu projektu. Obecnie stowarzyszenie prowadzi akcję zachęcającą kibiców do wykupienia za 50 zł krzesełka na nową trybunę. Dzięki temu - rozmowy są prowadzone z zarządem KSP Polonia - właściciel krzesełka będzie miał zniżkę na całosezonowy karnet.


źródło: Gazeta.pl

kwinto - 24 czerwca 2004, 23:54:35 - *.crowley.pl
żal, nie bedzie już gdzie vabank 3 nakrecić

r - 25 czerwca 2004, 0:12:10 - *.internetdsl.tpnet.pl
Vabank był kręcony na stadionie Olimpii Warszawa

mogiel - 25 czerwca 2004, 0:34:38 - *.icm.edu.pl (*.25.56.208)
To "Jan Serce" był na Konwiktorskiej kręcony.

Kaka - 25 czerwca 2004, 0:42:29 - *.chello.pl
L_Felipe ty się lecz bo twoje zachowanie jest dziwne i to bardzo dziwne a może to ty jesteś Maćkiem z Klanu?

bynajmniej - 25 czerwca 2004, 20:28:32 - *.internetdsl.tpnet.pl
nie polonista, ale bardzo dobrze, że cywiluzuje się ten stadion

Skoku - 25 czerwca 2004, 22:41:40 - *.internetdsl.tpnet.pl
A co tam rozbierac jak tan nic nie ma?
Legia Mistrz !

Ciekawy - 25 czerwca 2004, 23:17:34 - *.internetdsl.tpnet.pl
Kiedy dowiedziałem się, że trybuna "kamienna" (powinno być "ziemna") będzie zadaszona, stwierdziłem, że chyba nie ma sensu tak urządzać niefunkcjonalnego skansensu. Decyzja o jej rozbiórce i budowie nowej od podstaw jest dużo lepszym rozwiązaniem. Chciałbym jeszcze zwrócić uwagę na pewną nieścisłość. Słusznie autor zauważył, że na początku powrotu KSP w stronę I ligi mało ludzi tam zasiadało. Np.: w sezonie 1991/92 na meczu z Jagą, po awanturach, zostali tam przeniesieni kibice przyjezdni, bo wcześniej było pusto. Ale np.: oglądałem płytkę z "Życia W." z golami Legii i innych warszawskich i pod- drużyn i zauważyłem, że już w 2000 przy okazji wygrania ligi "kamienno-ziemna" była zapełniona wieloma kibicami. Warto też wspomnieć o tych szczególnych derby w czerwcu '94, gdy stało nas tam około 6000-7000 i relacja z tego meczu w "PS" zaczyna się od słów Polonisty: "O rany, ale ich dużo" (dla wnikliwych: można sprawdzić w starych rocznikach "PS") - jednak to nie Polonia wypełniała wtedy tę trybunkę. Wracając do gospodarzy tego stadionu - nie od sezonu 2003/04 jest tam tłoczno, tylko raczej od kilku lat wstecz.
Kolejnym krokiem na stadionie może być zlikwidowanie bieżni i wybudowanie dwóch trybyn za bramkami. Wtedy będzie to konkretny obiekt a i my będziemy mogli w większej liczbie niż 500 (i lepszych warunkach) oglądać derby.
Chciałbym jeszcze dodać, że po zbudowaniu drugiej trybuny BETONOWEJ, stadion Polonii dołączy do nielicznego grona klubów w Polsce których stadiony mają 2 trybuny betonowe. Są tam m .in. Dyskobolia, bodajże Amica, Olimpia Warszawa no i oczywiście Stal Mielec. I to chyba tyle.
Do zobaczenia na derby.

Pseudonim (max 10 znaków):

E-mail:

Redakcja 90minut.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są niezależnymi opiniami czytelników serwisu. Jednocześnie 90minut.pl zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy zawierających wulgaryzmy, treści rasistowskie, reklamy, wypowiedzi nie związane z tematem artykułu, "trolling", sformułowania obraźliwe w stosunku do innych czytelników serwisu, osób trzecich, klubów lub instytucji itp., a w skrajnych przypadkach do blokowania możliwości komentowania wiadomości przez poszczególnych użytkowników lub całe sieci.

 

Napisz do nas