[ Strona główna ]


Jedyny w swoim rodzaju Skarb Ekstraklasy - statystyki, sylwetki, kariery graczy, historie, osiągnięcia klubówSkarb I ligi - statystyki, kariery graczy, historie i osiągnięcia klubówRozgrywki regionalne 2022/2023 - od IV ligi do Klasy C !Wyszukiwarka klubów, zawodników i sędziów w serwisie 90 MinutJeśli chcesz skontaktować się z redakcją - najpierw to przeczytaj!
90minut.pl
 CLJ
 PZPN
RSSSF

 


11 lipca 2005, 16:18:34 - adi22adi
Oświadczenia majątkowe sędziów - decyzja 18 lipca

18 lipca prezydium zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej podejmie decyzję w sprawie obowiązku przedstawiania przez sędziów i obserwatorów oświadczeń majątkowych. Sprawa nie jest jednoznaczna i wzbudza prawne kontrowersje.

- Jest ustna aprobata przewodniczącego Kolegium Sędziów PZPN Andrzeja Strejlaua, aby wprowadzić obowiązek składania przez sędziów i obserwatorów oświadczeń majątkowych. Decyzję w tej sprawie podejmie prezydium zarządu PZPN 18 lipca. W posiedzeniu wezmą udział także członkowie Komisji Etyki. Decyzja nie będzie łatwa, bo ewentualna uchwała wzbudzi prawne kontrowersje - powiedział PAP członek prezydium zarządu związku i Komisji Etyki Eugeniusz Stanek.

- Do uregulowania pozostaje m.in. kwestia sposobu przechowywania składanych oświadczeń i odpowiedzialności za ochronę danych osobowych, które będą one zawierać - dodał mecenas Stanek.

- Jest też inne niebezpieczeństwo - sędziowie piłkarscy nie są ujęci na liście osób, które w myśl prawa są zobowiązane do składania deklaracji majątkowych. Zasadne jest więc pytanie, czy PZPN może nałożyć dodatkowy obowiązek na sędziów i obserwatorów? Z drugiej strony sytuacja, w jakiej się znajdujemy jest szczególna - niektórzy arbitrzy są podejrzani o korupcję - przyznał.

Swoje stanowisko w tej sprawie Eugeniusz Stanek przedstawia w następujący sposób: - Mam wątpliwości. I jestem przekonany, że każdy prawnik by je miał.

Każdy członek PZPN ma prawo zwrócić się do prezesa Polskiej Konfederacji Sportu lub do sądu o zbadanie zgodności z prawem uchwał zarządu PZPN.

- Prezes PKSport. może zobowiązać zarząd związku do uchylenia uchwały, jeżeli będzie ona niezgodna z prawem. Kolejną instancją jest sąd. Jednak uchwała przyjęta przez zarząd jest obowiązująca do czasu jej uchylenia, nawet jeśli w przyszłości okaże się, że jest niezgodna z prawem - zakończył Eugeniusz Stanek.

- W sytuacji, gdy uchwała zarządu jakiegokolwiek związku sportowego zostanie uznana za niezgodną z prawem lub jego statutem, prezes PKSport. korzystając ze swych uprawnień nadzorczych nakazuje jej uchylenie i wyznacza termin, w którym związek musi to uczynić. Jeżeli tego nie zrobi, prezes PKSport. może zawiesić zarząd lub poszczególnych jego członków. Może też zwrócić się do sądu o wyegzekwowanie decyzji - powiedział PAP dyrektor Biura Organizacji i Rozwoju Sportu PKSport. Marian Rudnik.

- Sędziowie nie są członkami związku, lecz łączy ich z nim udzielana licencja, która nadaje stosowane uprawnienia, ale i nakłada obowiązki - dodał Rudnik. - Jeżeli obowiązek składania oświadczeń majątkowych zostałby nałożony na sędziów, którzy po raz pierwszy będą otrzymywać licencję, to moim zdaniem byłoby to zgodne z prawem. Natomiast nałożenie takiego obowiązku w stosunku do czynnych już arbitrów budzi wątpliwości, bo może zostać odczytane jako "zmiana reguł w trakcie gry".

Jego zdaniem, nałożenie obowiązku składania przez sędziów i obserwatorów oświadczeń majątkowych budzi wątpliwości prawne. - Jednak nie można z góry założyć, że uchwała w tej sprawie będzie niezgodna z prawem - podkreślił i dodał, że osobiście nie sądzi, aby PZPN zdecydował się na wprowadzenie takiego zapisu.

Były sędzia międzynarodowy, a obecnie obserwator PZPN i UEFA Zbigniew Przesmycki uważa, że wprowadzenie obowiązku wypełniania oświadczeń majątkowych nie zwycięży korupcji w środowisku piłkarskim. Sam twierdzi, że jeśli PZPN zażąda oświadczeń, to on je wypełni.

- To już funkcjonuje wśród polityków i kierownictwa państwowych firm. Moje oświadczenie też jest złożone w ministerstwie (Przesmycki jest prezesem zakładów Elana Toruń SA) i jeśli będzie trzeba, to złożę je również w PZPN. Nie ma problemu - powiedział PAP Przesmycki.

Według niego, jedynym rozwiązaniem problemu nieuczciwego sędziowania jest odpowiednia selekcja. - Trzeba od podstaw doprowadzić do odpowiedniej selekcji sędziów i obserwatorów. To najlepsze rozwiązanie. Bo co może zmienić sytuacja, gdy nieuczciwi ludzie wypełnią oświadczenia majątkowe? Moim zdaniem niewiele - dodał Przesmycki.

- Jestem na urlopie i w ostatnim czasie nie śledziłem dyskusji na ten temat - powiedział PAP czołowy polski sędzia Jacek Granat, który jest jednym z członków Rady Sędziów Ligowych mającej reprezentować problemy arbitrów wobec Polskiego Kolegium Sędziów. - Od jakiegoś czasu pojawiają się głosy z taką propozycją, więc można uznać, że jesteśmy przygotowywani na takie rozwiązanie. Nie chcę się osobiście wypowiadać w tej kwestii, bo uważam, że sędziowie wspólnie powinni przedstawić swoje stanowisko.


źródło: PAP

kubek - 11 lipca 2005, 17:19:38 - *.68.95.17.mielec95.tnp.pl
A kto będzie weryfikował czy w oświadczeniach jest napisana prawda. To czy sędzia jest krętacz to należałoby sprawdzić jego przychody i wydatki kilka lat wstecz, bo teraz po wielkim szumie będą się pilnować!!!

vasco - 11 lipca 2005, 19:44:28 - *.tosa.pl
Mnie to rybka, ale może w takim razie należałoby też wymagać takich oświadczeń od obserwatorów, ale i także: zawodników i działaczy. Prawda?

makell - 12 lipca 2005, 8:47:40 - *.lublin.enterpol.pl (*.4.114.7)
i co to da nienapisze prawdy a pozatym wszystko moze kupować na zone a ta dostała pieniądze od rodziców.

Mis - 12 lipca 2005, 12:19:48 - *.nhs.uk (unknown)
Chyba nie wymagacie tego od Mariana?!!!!
Marianku w glowach im sie poprzewracalo...A tak po za tym daj znac co u Ciebie bo z Antosiem cos nie tak. Marianku a te misie chca Ci Piasta spuscic z ligi... Brak slow. Rozmawialem ostatnio z Michalem, mowil ze od tego zginania cos w krzyzu go strzyka.
Pozdrowienia do wiezienia.

Pseudonim (max 10 znaków):

E-mail:

Redakcja 90minut.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są niezależnymi opiniami czytelników serwisu. Jednocześnie 90minut.pl zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy zawierających wulgaryzmy, treści rasistowskie, reklamy, wypowiedzi nie związane z tematem artykułu, "trolling", sformułowania obraźliwe w stosunku do innych czytelników serwisu, osób trzecich, klubów lub instytucji itp., a w skrajnych przypadkach do blokowania możliwości komentowania wiadomości przez poszczególnych użytkowników lub całe sieci.

 

Napisz do nas