[ Strona główna ]


Jedyny w swoim rodzaju Skarb Ekstraklasy - statystyki, sylwetki, kariery graczy, historie, osiągnięcia klubówSkarb I ligi - statystyki, kariery graczy, historie i osiągnięcia klubówRozgrywki regionalne 2016/2017 - od IV ligi do Klasy C !Wyszukiwarka klubów, zawodników i sędziów w serwisie 90 MinutJeśli chcesz skontaktować się z redakcją - najpierw to przeczytaj!
90minut.pl
 PZPN
RSSSF

 


26 października 2006, 18:06:38 - elenril
PZPN opublikował raport nt. bezpieczeństwa

Podczas tradycyjnej konferencji "Bezpieczny Stadion" w Kielcach Polski Związek Piłki Nożnej podsumował stan bezpieczeństwa na stadionach w sezonie 2005/06. Mimo kilku optymistycznych punktów w raporcie, sporo krytycznych słów pod adresem organizatorów meczów wypowiedział Komendant Główny Policji gen. Marek Bieńkowski.

Według raportu PZPN liczba widzów na meczach Orange Ekstraklasy w sezonie 2005/2006 wyniosła 1 228 592, czyli zwiększyła się o 424 237 w porównaniu z sezonem 2004/2005. Liczba widzów na meczach drugiej ligi w poprzednim sezonie wyniosła 838 214 i była większa o 39 444 niż rok wcześniej.

Z raportu wynika, iż w sezonie 2005/06 o 12 procent wzrosła liczba zdarzeń odnotowywanych przez policję. W Orange Ekstraklasie najbardziej niespokojnie jest na meczach Lecha Poznań, podczas których policjanci interweniowali 45 razy. W drugiej lidze najbardziej niebezpieczne są spotkania Jagiellonii w Białymstoku, na których funkcjonariusze musieli interweniować 48 razy.

Spośród pierwszoligowych klubów najbardziej spokojnie w minionym sezonie było na stadionie Odry Wodzisław, natomiast w drugiej lidze pod tym względem na czoło wysunęło się Heko Czermno, którego nie ma już w gronie drugoligowców.

Raport PZPN pokazuje dużą różnorodność ekscesów kibiców. Liczba niektórych zmalała, ale jest spora grupa wykroczeń fanów piłki nożnej, która w ostatnim sezonie miała miejsce częściej niż w latach poprzednich. Ponad stuprocentowy wzrost zanotowano w przypadku wnoszenia i rozwieszanie transparentów, flag, wyrażania haseł o treściach wrogich, podburzających, symboli faszystowskich, znaków anarchistycznych i treści chuligańskich. Zanotowano 12 przypadków niepokojącego zjawiska naruszenia nietykalności osobistej i obrażenia sędziów oraz zawodników przez kibiców.

Drastycznie zwiększyła się także liczba przypadków wpuszczania kibiców na obiekt ponad dopuszczalną pojemność stadionu lub sektora wydzielonego oraz wpuszczanie grup zorganizowanych na mecze objęte zakazem udziału kibiców przyjezdnych.

Największy spadek PZPN odnotował w przypadku pogróżek, zastraszania i wyzwisk kibiców pod adresem zawodników, sędziów, trenerów oraz osób funkcyjnych. Znaczna poprawa jest także pod względem wzniecania ognia, palenia szalików, flag o barwach klubowych, siedzisk, bufetów itp.

W sezonie 2005/2006 zabezpieczeniem meczów piłkarskich zajmowało się 161 518 policjantów i członków służb porządkowych. W pierwszej lidze zabezpieczenie meczów piłkarskich prowadziło ogółem 85 314 osób, w tym 51 508 policjantów, 28 150 pracowników firm ochrony, 5 656 pracowników ochrony klubowej. Daje to średnią 359 osób ochrony na mecz.

W drugiej lidze zabezpieczeniem meczów piłkarskich zajmowało się 46 058 policjantów, 23 666 pracowników firmy ochrony, 6 480 pracowników ochrony klubowej. Daje to średnią 250 osób ochrony na mecz.

Dane raportu wskazują, że w sezonie 2005/2006 najchętniej kibice drużyn przyjezdnych odwiedzali stadiony Górnika Zabrze, Amiki Wronki, Dyskobolii Grodzisk Wlkp. i Korony Kielce w pierwszej lidze oraz ŁKS-u, Ruchu Chorzów, Szczakowianki Jaworzno i Lechii Gdańsk w drugiej lidze. Najmniej kibiców gości było na obiektach Wisły Kraków, Cracovii Kraków i Arki Gdynia w Orange Ekstraklasie oraz Piastra Gliwice, Polonii Bytom i Świtu Nowy Dwór Maz. w drugiej lidze.

"Biorąc pod uwagę zwiększenie ilości spotkań w rozgrywkach centralnych, zmniejszona ilość nałożonych kar z 191 (2004/2005) do 175 (2005/2006) daje podstawę do wysunięcia twierdzenia, iż poziom bezpieczeństwa na obiektach piłkarskich (rozgrywki centralne) od kilku sezonów systematycznie się podnosi - pisze PZPN w swoim raporcie - Wydział Dyscypliny PZPN zastosował ogółem 117 kar dyscyplinarnych wobec klubów drugiej ligi, co stanowi o ponad 100 procent więcej kar, niż wobec klubów Orange Ekstraklasy (57 kar WD oraz Komisji Ligi). Daje to podstawę do wniosku, iż zagrożenie bezpieczeństwem na obiektach piłkarskich przenosi się na niższe klasy rozgrywkowe".

"Analiza zdarzeń pozwala prognozować, iż w sezonie 2006/2007 większa ilość zdarzeń zostanie odnotowana na meczach Orange Ekstraklasy. Ma to związek z awansem do pierwszej ligi łódzkich drużyn (ŁKS i Widzewa), podnoszących wymiernie ilość zdarzeń na tym poziomie rozgrywek" - przewiduje PZPN.

Wiele słów krytyki pod adresem PZPN i organizatorów meczów piłkarskich padło z ust Komendanta Głównego Policji gen. Marka Bieńkowskiego, który zarzucił piłkarskiej centrali zbyt małe zaangażowanie w działania, zmierzające do poprawy bezpieczeństwa na stadionach.

- 21 kwietnia tego roku na Stadionie Śląskim w Chorzowie odbyło się spotkanie szefów resortów spraw wewnętrznych, szefów PZPN, organizatora rozgrywek pierwszej i drugiej ligi - mówił Bieńkowski - Tam padły konkretne zobowiązania i dzisiaj chciałem, aby uczestnicy tamtego spotkania rozliczyli się z obietnic. W mojej ocenie przytłaczająca większość tych ustaleń nie jest realizowana. Dzisiaj możemy się chwalić, a za parę miesięcy znów się spotkamy i będziemy mówili, co nie zostało zrobione.

- PZPN wielu zobowiązań nie zrealizował. Przykładowo - cóż nam z zakazu udziału kibiców drużyny przyjezdnej na meczu, skoro taka kara jest najczęściej skutecznie omijana różnymi sposobami. Po drodze tacy pseudokibice demolują dworce, stacje kolejowe, stacje benzynowe, a potem bezkarnie wchodzą na stadion - gromił komendant główny policji.

- PZPN zaklina się, iż zacieśni współpracę z nami w zakresie bezpieczeństwa, że będą odpowiednie szkolenia, że będzie wymiana informacji. To wszystko jest na razie na etapie deklaracji. Związek umywa ręce od sytuacji na meczach niższych klas okręgowych, czyli w trzeciej i czwartej lidze, zrzucając odpowiedzialność na związki okręgowe - tłumaczył Bieńkowski.

- Nic nie jest robione w kierunku pozbawienia kibiców anonimowości. Właśnie w ten sposób Anglicy poradzili sobie z chuligaństwem na stadionach. Ale nasze postulaty są jak rzucanie grochem w ścianę. Policja prosiła PZPN o zorganizowanie szkoleń dla sędziów, obserwatorów, delegatów i spikerów, czyli dla osób, mogących mieć największy wpływ na nastroje kibiców. Prosiliśmy o dokonywanie ocen pracy służb porządkowych, co bardzo by nam pomogło. Prosiliśmy o system identyfikacji kibiców, który pozwoliłby nam wyeliminować tych najbardziej niebezpiecznych. Chcemy po prostu realnie egzekwować zakaz stadionowy. To już kolejna konferencja, na której stwierdzam, że niewiele z tego zostało zrobione. Gonimy stracony czas - podsumował szef krajowej policji.

PZPN podczas konferencji "Bezpieczny Stadion" w Kielcach przyznał klubom nagrody Fair Play za miniony sezon. Pod uwagę brana była oprawa meczowa, bezpieczeństwo i zachowanie kibiców na trybunach, a oceny dokonywali sędziowie i delegaci.

W pierwszej lidze pierwsze miejsce zajęła Wisła Płock, drugie Dyskobolia Grodzisk Wlkp., a trzecie Legia Warszawa. W drugiej lidze nagrodę zdobyło Heko Czermno, drugie miejsce zajęła Jagiellonia Białystok, a trzecie Łódzki KS.


źródło: PAP

dormio - 26 października 2006, 18:18:27 - 84.186-240-81.adsl-dyn.isp.belgacom.be
Jagiellonia - najbardziej niebezpieczny stadion w II lidze i drugie miejsce w klasyfikacji Fair Play...
o co tu chodzi??

ja - 26 października 2006, 18:25:59 - c1-ophisd-236.tosa.pl
tej chyba oszaleliscie !! stadion lecha najbardziej niebezpieczny rodzinna atmosfera zadnych bojek awantur kultura jak byk !! a legia to szalik spala to sie leją !! bez przesady !! tam to sie nie dziwie grodzisk i płock!!
moj ranking najbezpieczniejsze
1. Lech 2. Korona 3. Gks belchatow
najmiej bezpieczne
1. Wisła 2. Legia 3. Cracovia

bart - 26 października 2006, 18:26:04 - 61-64-206-220-adsl-tpe.dynamic.so-net.net.tw
"Daje to podstawę do wniosku, iż zagrożenie bezpieczeństwem na obiektach piłkarskich przenosi się na niższe klasy rozgrywkowe" - co za mądra głowa z PZPN-u wymyśliła to zdanie.
"Leśne dziady - wynocha z PZPN. Wnuki bawić (straszyć) ;)"

c80 - 26 października 2006, 18:34:07 - gaja.tpnet.pl (83.21.156.1)
Pewnie, że na Heko było najbezpieczniej. Zawsze jest bezpiecznie gdy jest mało kibiców. Poza tym kto miał się na tej wsi pobić, sołtys z plebanem?

cixem - 26 października 2006, 18:38:48 - 193.24.203.237
Paranoiczny ten raport, najbezpieczniejsze stadiony to wg niego te na ktorych nie pojawiaja sie kibice!!!!
zreszta oceny dawali sedziowie i delegaci, a skoro malo kibicow na tych stadionach bylo to i malo i cicho byly slyszalne "pozdrowienia" dla pzpn-owskich mafiozow.
Najbezpieczniej jest w Kielcach i Poznaniu, najgorzej w Krakowie, po obu stronach Blon.

Polak - 26 października 2006, 19:17:53 - host-87-99-45-74.lanet.net.pl
Leśne ludki są zalosne

Damian 77 - 26 października 2006, 20:32:49 - cb90.internetdsl.tpnet.pl (192.168.0.31)
najchetniej kibice drużyn przyjezdnych odwiedzali stadiony amiki,dyskobolii BUHAHABUHAHA

Myslaw - 26 października 2006, 23:27:01 - unregister145029239087.c29.msk.pl
Jeżeli PZPN uważa, iż jest niebezpiecznie na stadionie Kolejorza to proszę o uchwałę o zamknięciu stadionu i obligatoryjnie nakazać grać Lechowi na najbezpieczniejszym (dla PZPN-u)stadioniku we Wronkach , albo w Czermnie.
Ten raport nie jest już śmieszny , on jest żałosny, tak jak jego autorzy.
ps.
Bardzo bezpiecznie jest na boisku Bobrów Karczmiska( nazwa autentyczna)

qwert - 27 października 2006, 7:24:39 - axg114.internetdsl.tpnet.pl
lesne dziadki ciagle spia chuligani panosza sie po klubach, mialo byc fachowo i profesjonalnie jak w Anglii albo w Niemczech a jest ciagle tak samo. nie mowiac juz o bluzgaz lecacych non stop na meczach gdzie sa kibice obu druzyn a nie maja ze soba akurat zgody. panowie zenada pora na emeryturke. zamknac stadion nie problem ale trzeba duzo innej roboty zeby nasze stadiony wyszly ze sredniowiecza

orlicz - 27 października 2006, 9:06:11 - 212.2.99.43
Byłęm na tych targach i konferencji. facet, który pisał do PAP przeinaczył wiele spraw. on nie ma pojęcia o tym co pisze. w raporcie nie było nic o złym zachowaniu na lechu, niewiele o jagielloni.
ale tak jest jak dziennikarzem jest facet, który niewiele ma pojęcia o sporcie

slavus - 27 października 2006, 15:11:27 - abn166.internetdsl.tpnet.pl
do Damian 77: to akurat nie jest dziwne - na derbach Lech grał jakby u siebie

Pasiasty - 27 października 2006, 21:04:45 - ebk70.internetdsl.tpnet.pl
Szkoda, ze nie poruszylii kwestii bandyckiego zachowania policji...chocby pacyfikacji kibicow Cracovii w Zabrzu( palowanie kobiety po glowie obrazuje chyba wszystko). I ciekawe czy zgodne z prawem bylo nosenie wlepek Wisly na tarczach milicyjnych. Jestem za tepieniem huliganow, ale zarowno od strony kibicow jak i policjantow...bo jako spokojny kibic juz dziesiatki razy widzialem intwerwencje policji na etapie najwiekszych zuli z rynsztoku.

Pseudonim (max 10 znaków):

E-mail:

Redakcja 90minut.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są niezależnymi opiniami czytelników serwisu. Jednocześnie 90minut.pl zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy zawierających wulgaryzmy, treści rasistowskie, reklamy, wypowiedzi nie związane z tematem artykułu, "trolling", sformułowania obraźliwe w stosunku do innych czytelników serwisu, osób trzecich, klubów lub instytucji itp., a w skrajnych przypadkach do blokowania możliwości komentowania wiadomości przez poszczególnych użytkowników lub całe sieci.

 

Napisz do nas