[ Strona główna ]


Jedyny w swoim rodzaju Skarb Ekstraklasy - statystyki, sylwetki, kariery graczy, historie, osiągnięcia klubówSkarb I ligi - statystyki, kariery graczy, historie i osiągnięcia klubówRozgrywki regionalne 2016/2017 - od IV ligi do Klasy C !Wyszukiwarka klubów, zawodników i sędziów w serwisie 90 MinutJeśli chcesz skontaktować się z redakcją - najpierw to przeczytaj!
90minut.pl
 PZPN
RSSSF

 


25 stycznia 2007, 6:22:35 - mogiel
Zjazd wyborczy PZPN 2 marca

Kurator działa błyskawicznie - wyznaczył termin zjazdu, pokonał Koźmińskiego i rozesłał kontrakt Canal Plus do klubów ekstraklasy. Andrzej Rusko, który w piątek został mianowany kuratorem przez ministra sportu Tomasza Lipca, urzęduje w PZPN dopiero od poniedziałku.

Rusko mówi: - Tak naprawdę wpadam na godzinę, dwie i przesądzam sprawy. Sekretarz generalny PZPN Zdzisław Kręcina nie ma ze mną źle. Błyskawicznie podejmuję decyzje, które on wprowadza w życie.

W środę najważniejsze było pismo podpisane przez Ruskę i Kręcinę, które dziś rano zostanie rozesłane pocztą kurierską po Polsce. Znalazła się w nim informacje o zwołaniu nadzwyczajnego zjazdu wyborczego. Prezesi szesnastu wojewódzkich związków piłki nożnej mają trzydzieści dni na przeprowadzenie wyborów na swoim terenie. Łącznie przesądzą o 60 delegatach. 50 wyznaczają kluby pierwszej i drugiej ligi (16 klubów pierwszej ligi ma po dwa głosy, a 18 klubów drugiej ligi po jednym głosie). 10 głosów, to przedstawiciele takich środowisk jak trenerzy, sędziowie, futbol kobiecy, czy futsal.

- Działam zgodnie z planem oraz rzecz jasna zgodnie z prawem, opierając się na ustawie o sporcie kwalifikowanym. Nadzwyczajny zjazd wyborczy odbędzie się 2 marca. - mówi Rusko.


źródło: Przegląd Sportowy

seba90 - 25 stycznia 2007, 8:00:06 - staticline23702.toya.net.pl
wszystko zależy od tego co powie Listek & Spółka FIFie. Jeśli będą się chcieli zemścić to nagadają takich rzeczy, ze nas zawieszą. Ale może będą bronić sprawy polskiej?? Mam taką nadzieje.

Vd - 25 stycznia 2007, 8:01:22 - fil38.internetdsl.tpnet.pl
Za 35 tys zł m-cznie też mogę tak działac. Ba! Nawet szybciej będę działał

Pablos - 25 stycznia 2007, 8:54:52 - nrb129.fn.pl
Brawo panie Rusko. Robimy porządek z tym towarzystwem!

Cameleon - 25 stycznia 2007, 9:34:51 - ech243.internetdsl.tpnet.pl
Działania Pana Rusko sa błyskawiczne. Ale po dzisiejszej wypowiedzi Blattera skupil bym sie na uswiadomieniu FIFA i UEFA co do sytuacji ktora ma miejsce w polskiej pilce.
Dzisiejsza wypowiedz Blattera mnie zmrozila " Nie jestem w stanie zrozumieć, że aresztowanie jednej czy nawet dwóch osób miałoby zniweczyć pracę tylu ludzi."
Na mój gust Pan Blater poprostu nie wie jak wyglada sytuacja!

Srebny - 25 stycznia 2007, 9:43:52 - srebrny.z.beatka.net.pl
@ seba90 - Listek & spolka nie beda bronic sprawy polskiej tylko wlasnych tyłków i stolkow juz mieli okazje sie wykazac kiedy Lipiec powiedzial ze "rozmawia po raz ostatni z prezesem Listkiewiczem jako prezesem" juz wtedy bylo pewne ze jesli zarzad nie poda sie do dymisji to minister wprowadzi kuratora co wiaze sie z zawieszeniem i jakos lesne ludki nie potrafily sie podac do dymisji wiec watpliwe ze zrobia to teraz :/
@ Cameleon - oczywiscie ze Blater nie wie jak wyglada u nas sytuacja bo rozmawial glownie z Listkiewiczem a wiadomo ze Michas wszystko przedstawil tak zeby bylo na jego.

Kedat - 25 stycznia 2007, 10:12:50 - ebl4.internetdsl.tpnet.pl (192.168.1.179)
KAZIMIERZ MARCINKIEWICZ NA PREZESA PZPN!
Będzie wwzystko OK. i PiS się nie będzie czepiał piki nożnej! Zawiesić wszystkie rozgrywki w Polsce od I ligi do klasy "C". Dla opamiętania się pseudo działaczy, których nie brakuje w każdym klubie!

działacz - 25 stycznia 2007, 10:23:51 - sub217-26.elpos.net
Jest jeden mały szkopuł. Statuty związków wojewódzkich mówią, że Walne musi być zwołane conajmniej 30 dni wcześniej. Dzisiaj jest 25 stycznia, a w 15 na 16 związków są jeszcze związki okręgowe (na Mazowszu np. płocki, ciechanowski, ostrołęcki, radomski), które też się muszą zebrać (kolejne 30 dni zgodnie ze statutem) by z kolei wyłonić swoich delegatów. Można oczywiście procedury skrócić, ale jak się Wam wydaje? Czy nie znajdzie się żadna łajza, która może chcieć unieważnić takie "przyśpieszone" wybory? Zwłaszcza jeśli będą łamały reguły statutowe... Nie jestem zwolennikiem Listka i jego ludzi, ale ten termin - 31 marca - był naprawdę realny. I oni wiedzieli dlaczego go wyznaczają - szybciej się nie da. No chyba, że będzie łamany statut i wtedy jakiś łachmyta może zawsze to zakwestionować w sądzie. I wygra!

:D - 25 stycznia 2007, 10:35:09 - chello087206070122.chello.pl
Jaka różnica czy zjazd odbędzie się 2 lub 31 marca? I tak wybierać będa Ci sami ludzie!

letarg - 25 stycznia 2007, 11:13:25 - cza66.internetdsl.tpnet.pl
W tym całym bałaganie w końcu jeden rozsądny głos "działacza". Jestem za uzdrowieniem polskiej piłki, ale piłka nożna i jej struktury to dobrowolne organizacje, tak jak i struktury międzynarodowe. Olbrzymia rzesza kibiców tego nie rozumie i popiera bezprawne w świetle statutu FIFA działanie naszego rządu. To jest tak samo jakby Premier ustanowił kuratora dla Samoobrony bo tam też jest burdel i korupcja. Organizacje i zrzeszenia dobrowolne mogą się oczyścić jedynie same i to jest cała idea demokracji i organizacji niezależnych od partii politycznych. I tej niezależności FIFA będzie broniła nie tylko kosztem Polski ale i innych federacji. Tylko w Polsce jest w ustawie przepis, że rząd może ingerować i ustalać kuratora w związkach sportowych i to z tym FIFA szczególnie walczy. Można próbować stworzyć konkurencyjne związki własne ligi rozgrywki międzynarodowe i wszystko, tylko muszą być chętni i odważni.

FanLbn79 - 25 stycznia 2007, 12:27:58 - n113o2.resetnet.pl
letag: i wszyscy do uwazaja ze Minister Lipiec dzialal niezgodnie z prawem prosze przeczytajcie uwaznie bo nie wiecie co piszecie..
USTAWA
z dnia 29 lipca 2005 r.
o sporcie kwalifikowanym1)
(Dz. U. z dnia 17 sierpnia 2005 r.)
Art. 23. 1. Jeżeli działalność polskiego związku sportowego jest niezgodna z prawem, postanowieniami statutu lub regulaminów, organ sprawujący nadzór może:
1) zawiesić wykonanie uchwały polskiego związku sportowego niezgodnej z prawem oraz zażądać jej uchylenia, a w przypadku nieuchylenia uchwały w wyznaczonym terminie - uchylić taką uchwałę;
2) zawiesić w czynnościach władze polskiego związku sportowego i wyznaczyć kuratora do czasu wyboru nowych władz;
3) cofnąć zgodę na utworzenie polskiego związku sportowego;
4) wystąpić do sądu o zastosowanie środka, o którym mowa w art. 24.
2. Organ nadzorujący może cofnąć zgodę na utworzenie polskiego związku sportowego także w przypadku, gdy polski związek sportowy został postawiony w stan likwidacji.
3. W przypadku, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, kurator jest obowiązany do zwołania, w terminie 3 miesięcy, walnego zebrania członków lub delegatów w celu wyboru nowych władz polskiego związku sportowego.
4. Kuratorowi przysługują statutowe uprawnienia władz polskiego związku sportowego do czasu wyboru nowych władz.
Jestem prawnikiem i wiem ze kurator jest wprowadzony zgodnie z polskim prawem to nie ulega watpliwosci...
Pozdrawiam

FanLbn79 - 25 stycznia 2007, 12:31:18 - n113o2.resetnet.pl
Polecam rowniez wszystkim, ktorzy krytykuja Pana MInistra Lipca artykuł ze strony http://sport.onet.pl/0,1248685,1472457,wiadomosc.h
tml
A to jego fragment...
Specjalista od badania afer w związkach sportowych dziennikarz Andrew Jennings jest zdecydowanym przeciwnikiem szefa FIFA Seppa Blattera. Uważa go za szantażystę, a Polaków ostrzega przed wyborem Michela Platiniego na prezydenta UEFA.
Problem wewnątrz FIFA polega na tym, że na Blattera głosują szefowie krajowych federacji, które bardzo często są skorumpowane. Gdy rząd danego państwa próbuje zawiesić federację, wtedy wkracza FIFA i mówi: "nie możecie ingerować". (...) Działacze używają swojego słynnego sloganu: "zabierzcie politykę od sportu". Po co? By chronić pewne układy korupcyjne - uważa dziennikarz BBC.
Jennings uważa, że Polska niekoniecznie musi zostać zostać zawieszona przez FIFA po tym, jak minister sportu wprowadził komisarza do PZPN. Aby tak się nie stało, powinna według niego współpracować z władzami europejskiej federacji.
- Myślę, że po prostu powinniście walczyć. Niełatwo zawiesić poważny europejski kraj. Blatter może bez problemu wykluczyć mały kraj w Azji, Afryce czy na Karaibach - tam, gdzie nie ma niezależnej i silnej prasy. W Europie jesteście wewnątrz UEFA i zawsze możecie liczyć na pomoc silnej europejskiej federacji. Oczywiście jeśli Platini zostanie wybrany, to będziecie mieli problem, bo to człowiek Blattera - ostrzega autor kilku książek poświęconych nieprawidłowościom w sportowych organizacjach. Wybory w UEFA odbędą się w piątek podczas XXXI kongresu tej organizacji.
Zrodło: "Dziennik" oraz Specjalista od badania
Pozdrawiam

zalew8 - 25 stycznia 2007, 13:17:13 - inet20909na-0.eranet.pl
do FanLbn79: te, prawnik, a co ty na to?
ustawa z dnia 7 kwietnia 1989 r. "Prawo o stowarzyszeniach" (Dz.U.01.79.855)(dla niezorientowanych przypominam, że PZPN jest stowarzyszeniem) i komentarz do niego ze źródłem:
Art. 30.
1. Jeżeli stowarzyszenie nie posiada zarządu zdolnego do działań prawnych, sąd, na wniosek organu nadzorującego lub z własnej inicjatywy, ustanawia dla niego kuratora.
2. Kurator jest obowiązany do zwołania w okresie nie dłuższym niż 6 miesięcy walnego zebrania członków (zebrania delegatów) stowarzyszenia w celu wyboru zarządu. Do czasu wyboru zarządu, kurator reprezentuje stowarzyszenie w sprawach majątkowych wymagających bieżącego załatwienia.
komentarz: Sarnecki P. Zakamycze 2000
3. Kurator nie może prowadzić za stowarzyszenie działań merytorycznych, zgodnych ze statutowymi celami stowarzyszenia. Nie może też podejmować innych czynności prawnych, poza sferą spraw majątkowych, jak na przykład przystępować do "stowarzyszenia stowarzyszeń".
Pasuje? Czyżby mała sprzeczność?! Coś mi się wydaje, że nasz minister-koksiarz jednak nie działał zgodnie z prawem!!
do działacz: masz rację, człowieku. termin Lipca total nierealny!!

chyba - 25 stycznia 2007, 13:42:04 - ds2m.wsb-nlu.edu.pl
zalew8, ja sie nie znam, ale Ty chyba mowisz o innej sytuacji. Ty mowisz, jakby Listek sie do demisji sam podal, a on zostal zawieszony i to niepodlega pod ten paragraf co ty tu napisales.

letarg - 25 stycznia 2007, 13:47:35 - cza66.internetdsl.tpnet.pl
Do FanLbn79 wiem co piszę tylko szkoda, że nie czytasz ze zrozumieniem. W żadnym moim zdaniu nie napisałem, że minister Lipiec postąpił niezgodnie z polskim prawem. Spór polega, też na tym, że to prawo jest niezgodne ze statutem FIFA, a do FIFA nie musimy należeć. Dziennikarza BBC też czytałem. Wiadomo, że ryba psuje się od głowy. Całe związki krajowe i międzynarodowe to kolesie, ale na tym dobrowolność zrzeszania się i działania polega. Przecież jak byśmy sami razem założyli jakiś związek zgodny z prawem polskim, to do niego dopuszczalibyśmy każdego?, czy tylko tego, który zaakceptuje nasze warunki.

placki - 25 stycznia 2007, 16:31:49 - w3cache.osk.pl (192.168.0.218)
Lex specialis derogat legi generali; statut stoi w niżej od ustawy więc nie trzeba się nim przejmowac. Fifa moze nas wykluczyc czy też zawiesic (nie znam statutu ani przesłanek) ale na tym ich władza się kończy. Jeżeli ktoś twierdzi że działania naszego minostra są bezprawne to niech działą a nie pisze oburzony na forum o piłce nożnej, no ludzie Pozdrawiam

ex - 25 stycznia 2007, 16:34:11 - dembud2-gw.warszawa.supermedia.pl
FanLbn79 - własnie o to chodzi, ze cytowny zapis wprowadzony nowelą do UOK w połowie 2005 powoduje, ze PZPN nie może być członkiem FIFA, gdyż nie może byc uważany za organizacje niezależną od rządu.
Dziwne, że jako prawnik tego nie rozumiesz.
Oczywiście wprowadzajac kuratora do związku Minister działł zgodnie z obowioązującym w Polsce prawem - to jet poza dyskusją.

bobo - 25 stycznia 2007, 17:41:49 - d141-133-253.home.cgocable.net
A tak naprawde jak nie wiadomo o co chodzi to powiem wam ze chodzi o KASE.I tu tzeba spojrzec realnie FIFA nas zawiesza ok.Czy my przez ostatnie 30 pare lat ugralismy cos w mistrzostwach - nic.bo to ze jechalismy tam to sie wiazalo z wydatkami za awans trzeba bylo zaplacic ,zgrupowania ,diety ,wyjazdy grupy L itp.Co z tego korzystaly male kluby i polska pilka nic.Oprawy meczow + koszt wandalizmu i huliganstwa ,a i tak wszystko zapadalo jak w Pilkarskim Pokerze.po co nam taka pilka.Lepiej niech graja bez kasy zawiesic wszystkie ligi i stac sie pionierem prawdziwego sportu ,bo itak on bedzie istnial bez tych skorunpowanych dzialaczy,sedzow,pilkarzy i pseudo wlascicieli klubow od prania brudnych pieniedzy,oraz tych wyznaczonych odgornie .pilka bedzie masowa kazdy poprowadzi rozgrywki w swoim regionie a zakoncza je turnieje o mistrzostwie Polski.I bedzie fan a nie premie i obstawianie meczow.zycze milych wrazen przynajmniej.

jajoł - 25 stycznia 2007, 22:29:43 - 212-182-112-146.walecznych.net
Kononowicz na prezesa PZPN. FIFA i UEFA nie zawieszą nas bo nie będą miały co zawieszać. Dzięki takiej osobie w polskiej piłce nie byłoby korupcji, nie byłoby matactwa, nie byłoby niczego!!!!

FanLbn79 - 25 stycznia 2007, 22:43:45 - n3sikl1.resetnet.pl
Przed chwilka w programie TVP1 Prok.Karpina z Wrocławia podał, iż poczatkowo do obrony Fryzjera stawił sie prominentny adwokat z ramienia PZPN... Ponadto Wit Z. ma zarzuty ustawiania meczow w momecie kiedy Fryzjer pozostawał tymczasowo aresztowany....

ybu - 25 stycznia 2007, 23:27:32 - 81.109.jawnet.pl
Swoją drogą ciekawi mnie jak wyobraża sobie Listkiewicz wraz ze swoją bandą egzystencję w polskim społeczeństwie jeśli zawieszą Polskę w rozgrywkach.Przecież to będzie ich wina,wystarczyło podać się do dymisji i nie byłoby tematu.Zasługują jedynie na pogardę i opluwanie na każdym kroku.Jak długo to wytrzymają?

Pseudonim (max 10 znaków):

E-mail:

Redakcja 90minut.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są niezależnymi opiniami czytelników serwisu. Jednocześnie 90minut.pl zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy zawierających wulgaryzmy, treści rasistowskie, reklamy, wypowiedzi nie związane z tematem artykułu, "trolling", sformułowania obraźliwe w stosunku do innych czytelników serwisu, osób trzecich, klubów lub instytucji itp., a w skrajnych przypadkach do blokowania możliwości komentowania wiadomości przez poszczególnych użytkowników lub całe sieci.

 

Napisz do nas