20 grudnia 2010, 15:07:44 - koofel
Zmarł były piłkarz Lechii Władysław Musiał

Dzisiaj w nocy o godzinie 1:30 zmarł po długiej i ciężkiej chorobie były piłkarz Lechii Gdańsk Władysław Musiał. Występował w Lechii w latach 1955-1963. W tym czasie zaliczył 182 występy w biało-zielonej koszulce i strzelił dla gdańskiego zespołu 30 bramek.

Władysław Musiał karierę rozpoczynał w Gedanii, w składzie której wielokrotnie grał przeciwko Lechii (m.in. w 1948 roku w pamiętnym dwumeczu o mistrzostwo A klasy, gdzie Lechia wygrała 7-2 i 5-1). Był piłkarzem uniwersalnym, grał praktycznie na wszystkich pozycjach oprócz bramkarza. Do Lechii trafił w 1954 roku i grał przez 11 kolejnych sezonów. Debiutował 7 marca 1954 roku w meczu Pucharu Polski Lechia - Górnik i był bohaterem tego spotkania, strzelając jedynego gola w 25 minucie dogrywki z rzutu karnego. Pierwsza runda tego sezonu była w jego wykonaniu znakomita, zdobył cztery gole, w tym arcyważne trafienie w zwycięskim 1-0 meczu z Garbarnią Kraków. Na koniec sezonu Lechia o jeden punkt zdystansowała tego rywala i awansowała do ekstraklasy.

Następne dziewięć sezonów Władysław Musiał razem z biało-zielonymi spędził na boiskach ekstraklasy. Był etatowym egzekutorem rzutów karnych w gdańskiej drużynie. Z jedenastego metra zaliczył dla Lechii 13 trafień. Najskuteczniejszy był w sezonie 1960, gdzie zdobył sześć bramek i był drugim strzelcem Lechii w ówczesnym sezonie. Najważniejsze gola zdobył w wygranym 1-0 meczu z Gwardią w Warszawie. W tamtym sezonie z ligi spadła właśnie Gwardia, tracąc do Lechii tylko jeden punkt.

Władysław Musiał był graczem twardym i nieustępliwym. Przypłacił to dwoma wykluczeniami z boiska w meczach z Odrą Opole w 1962 roku oraz z Gwardią Warszawa w 1963 roku. 28 czerwca 1964 roku po raz ostatni zagrał dla Lechii. Ogółem wystąpił w 182 oficjalnych meczach gdańszczan i zdobył 30 goli, z czego w ekstraklasie zagrał w 158 meczach i zdobył 21 goli i jest aktualnie piątym strzelcem w historii występów Lechii na najwyższym szczeblu rozgrywkowym.

źródło: Lechia Gdańsk

Rybniczani - 20 grudnia 2010, 15:11:02 - *.wod.abpl.pl