12 grudnia 2012, 8:10:37 - mogiel
Podsumowanie statystyczne Ekstraklasy

Przedstawiamy tradycyjne zestawienie statystyczne podsumowujące zakończoną rundę jesienną w Ekstraklasie. Tylko na 90minut.pl zapoznasz się z zestawieniami dotyczącymi meczów, bramek, zawodników, sędziów, występów, strzelców, kartek i innych. Zapraszamy do lektury.

Wszystkie statystyki dostępne są pod poniższym odnośnikiem:

Analiza statystyczna Ekstraklasy - KLIKNIJ!

W stosunku do ubiegłego sezonu znacznie poprawiła się liczba strzelanych bramek (2,5 bramki na mecz w stosunku do 2,2 bramki na mecz w 2011/12). Zmieniła się także struktura wyników u siebie i wyjazdowych. W ubiegłym sezonie gospodarze wygrali 45% meczów, a przegrali 28%. W bieżącym sezonie te liczby są bardzo zbliżone - 40% i 37%. Także liczba bramek zdobywanych przez zespoły grające u siebie i na obcych boiskach bardzo się wyrównała - obecnie 52% i 48%, a w poprzednich rozgrywkach - 57% i 43%.

W minionych rozgrywkach najczęstszym wynikiem była wygrana 1-0. Tym razem ten wynik jest dopiero trzecim według częstotliwości uzyskiwania, a wyprzedziły go w tej klasyfikacji wyniki 1-1 i 2-1.

Na podobnym poziomie pozostał udział obcokrajowców wśród ligowców (odpowiednio: 34% i 33%). Nieznacznie spadła liczba żółtych kartek, za to o prawie połowę wzrosła liczba czerwonych kartek, co jest odzwierciedleniem zmian w przepisach odnośnie kwalifikowania poszczególnych przewinień.

Zmniejszyła się skuteczność wykonywania rzutów karnych (odpowiednio: 75% i 68%). W zeszłym sezonie marnowano co czwarty rzut karny, w tym sezonie już co trzeci. Średnia liczba widzów na stadionach spadła o około 5% (odpowiednio: 8800 i 8400).

W klasyfikacjach strzeleckich zwyciężyli:
- Danijel Ljuboja (klasyfikacja generalna, bramki bez karnych, bramki w I połowach, w II połowach i u siebie)
- Bartosz Ślusarski (bramki bez karnych, bramki w II połowach)
- Abdou Razack Traoré (bramki z karnych, bramki w II połowach i u siebie)
- Jakub Kosecki (bramki w I połowach)
- Arkadiusz Milik (bramki wyjazdowe)
- Szymon Pawłowski (bramki wyjazdowe)
- Mateusz Cetnarski (bramki w przeliczeniu na minuty gry)
- Kamil Adamek (joker - aż trzykrotnie strzelał bramki, wchodząc na boisko jako rezerwowy)

Czternastu zawodników rozegrało wszystkie mecze w pełnym wymiarze czasowym - w tym gronie jest pięciu bramkarzy i aż czterech piłkarzy Górnika. Zabrzanie skorzystali też z najmniejszej liczby zawodników (tylko 20), a na przeciwległym biegunie znalazły się zespoły - Bełchatowa, Lechii i Polonii.

Najwyższą frekwencją u siebie może się poszczycić Lech, który wyprzedza z dużą przewagą cztery kolejne zespoły - Lechię, Śląsk, Wisłę i Legię. Najatrakcyjniejszymi przeciwnikami (zespołami, których wyjazdowe mecze przyciągają największą widownię) są natomiast Legia, Polonia i Jagiellonia.

Największy udział zawodników młodzieżowych miały jesienią Polonia, Lech i Jagiellonia, a nie skorzystały z nich w ogóle Podbeskidzie i Śląsk. Jeśli zaś chodzi o obcokrajowców, to najwięcej ich w swoich szeregach miały Wisła, Zagłębie i Lech, a najmniej Bełchatów, Ruch i Lechia.

W klasyfikacjach dotyczących wieku wygrali: Adam Dźwigała (najmłodszy zawodnik), Kacper Łazaj (najmłodszy strzelec), Piotr Reiss (najstarszy zawodnik) i Tomasz Frankowski (najstarszy strzelec).

jarolive - 12 grudnia 2012, 8:37:52 - *.neoplus.adsl.tpnet.pl
super jak zawsze!

prawie 30 - 12 grudnia 2012, 8:45:31 - *.dynamic.chello.pl
fajna sprawa. Najlepsza kategoria "ulubieńcy sędziów". 1 miejsce jakoś mnie nie dziwi

jaco - 12 grudnia 2012, 8:45:59 - *.ip.netia.com.pl
Nie wykorzystano 10 karnych z czego połowę zmarnowała Polonia :D

t-bak - 12 grudnia 2012, 9:34:01 - *.ip.netia.com.pl
czemu roznica urodzenia braci żewłakowów rozni sie o 2 dni ?

steff - 12 grudnia 2012, 9:59:56 - *.coig.katowice.pl (*.16.17.131)
Hmmm jeśli Żewłakowowie to bracia bliźniacy to czemu jeden od drugiego starszy o 2 dni?

mogiel - 12 grudnia 2012, 10:00:41 - REDAKCJA
Legia grała w piątek, a Korona w niedzielę.

mat - 12 grudnia 2012, 10:17:59 - *.devs.futuro.pl
czyli tłumacząc "łopatologicznie" liczy się wiek w chwili rozgrywania meczu a nie tworzenia podsumowania statystycznego. Drodzy Panowie znawcy :D

t-bak - 12 grudnia 2012, 10:23:23 - *.ip.netia.com.pl
to wszystko tłumaczy dzieki

asd - 12 grudnia 2012, 11:13:14 - *.ip.jarsat.pl
Dlaczego Żewłakowowie mają inną liczbę dni i lat w klasyfikacji najstarsi zawodnicy?

jj - 12 grudnia 2012, 11:30:37 - *.centertel.pl
bo mama słabo parła

ja - 12 grudnia 2012, 12:38:08 - *.toya.net.pl
to poniżej 21 lat trochę naciągane, bo Bartkowski na przykład urodził się 07.11.1991 i już nie jest wliczany jako poniżej 21, mimo że zdecydowaną większość meczów rozegrał poniżej. Zresztą kadra u21 składała się z roczników do 1991 łącznie z 1991

kdk - 12 grudnia 2012, 12:45:17 - *.nowaruda.vectranet.pl
...

ksg - 12 grudnia 2012, 13:00:21 - *.play-internet.pl
gornik mistrzem polski !

pan piotr - 12 grudnia 2012, 13:03:17 - *.neoplus.adsl.tpnet.pl
Mama Żewłakowów miała ciężki poród - 2 dni. No i zdobyta bramka dobrze na Marcina podziałała - odmłodniał przez nią o 59 dni

@jj - 12 grudnia 2012, 13:32:02 - *.tel.tkb.net.pl
właśnie wyrwało mnie z butów. 10/10 ;)

Mikołaj - 12 grudnia 2012, 13:49:10 - *.175.241.176
....lepiej już nie mogli wybrać ! :D -Kto Wam wcisnął takiego jelenia !?

mm - 12 grudnia 2012, 14:00:09 - *.147.246.94.ip4.artcom.pl
Dlaczego między braćmi Żewłakow jest 2 dni różnicy? Myślałem że to bliźniaki, a prawa biologii wskazują że powinni urodzić się w nieco mniejszym odstępie czasu?????????????

Chris - 12 grudnia 2012, 14:03:10 - *.z.rcmp-grc.gc.ca
To pomylka - bracia Zewlakow maja te same urodziny (22 kwietnia).

poswojemu - 12 grudnia 2012, 15:28:19 - *.175.68.226
Przeciwko Legii nie podyktowano żadnego karnego uhuu Nie mam pytań..

vir - 12 grudnia 2012, 16:07:06 - *.toya.net.pl
Krystian Nowak ma 18 lat i w ostatnim meczu strzelił bramkę czemu go nie ma w klasyfikacji najmłodszych strzelców?

pogoking - 12 grudnia 2012, 16:13:26 - *.zielonepole.pl
Odnośnie Żewłakowów to Mogiel wam wyjaśnił. Ostatni mecz Michał zagrał w piatek a Marcin w niedzielę, stąd te 2 dni różnicy więc nie piszcie tych swoich "mądrych" komentarzy.

yellowe - 12 grudnia 2012, 16:18:27 - *.play-internet.pl
a co Wy do tej Legii się czepiacie......najlepiej całą rundę grali i zasłużenie są na tym pierwszym miejscu...i oby tak zostało....bo to jedyna druzyna która może w europie pograć....bo niby kto inny Lech, Gónik??bez przesady !!!nawet jesli troche sędziowie im pomagadją to i prawidłowo...im tez juz nie nie chce oglądać porażek z druzynami z Kzachstanu itp !!!1.Legia 2. Polonia 3 Slask 4 Lech 5 Górnik 6 Lechia 7 Zagłębie 8 Widzew 9 Wisla 10 Jagiellonia 11 Ruch 12 Pogon 13 Piast 14 Korona 15 Podbeskidzie 16 bełchatów ...bedzie TAK...I gIT

kaub2 - 12 grudnia 2012, 20:59:31 - *.dynamic.gprs.plus.pl
Stępiński-12 razy z ławki od wiosny to mam nadzieje że inaczej będzie wyglądało.

DENIS - 12 grudnia 2012, 21:24:24 - *.neoplus.adsl.tpnet.pl
Super robota jak zawsze

olinho_ksg - 12 grudnia 2012, 23:06:07 - *.kpn.net
@yellowe legia w pucharach? po co? zeby sie wasz kubus wawrzyniak znowu przewracal w polu karnym? przegracie z rach ciach ciach kazakhstan i co wtedy powiesz? "kosecki bee luboja bee radovic bee... kupcie nam do legii milika nakoulme pawlowskiego dorzuccie piszczka i wasilewskiego"... ale ty durny jestes.... legia do I ligi GORNIK mistrzem
a dla redakcji wspaiala robota dziekuje

yellowe - 13 grudnia 2012, 11:52:54 - *.play-internet.pl
olinho ksg.....no zobaczymy jak ten Twój Górnik poradzi sobie na wiosnę z Twoim Nakoulmą i Milikiem.......aha nie ejstem kibicem Legii

Dark - 13 grudnia 2012, 19:48:31 - *.dynamic.chello.pl
Olinho - Mam nadzieję, że jesteś podszywaczem. Gorzej jeśli piszesz naprawdę jako kibic Górnika. Ale to też ta się wybronić. W każdej grupie znajdą się jacyś "dziwni" ludzie.

fff - 13 grudnia 2012, 20:58:17 - *.dynamic.chello.pl
Frankowski juz chyba dekade jest najstarszym strzelcem hehe...

hubo1981 - 15 grudnia 2012, 21:00:09 - *.dolsat.pl
czemu nie piszecie , że sędziowie przez 25 kolejek z rzędu pokazywali chociaż 1 czerwoną kartkę w kolejce , a w sumie pokazali ich 75 , to chyba do Księgi Rekordów Ginessa się nadaje , 3 czerwone na kolejkę , przy 8 meczach !!

artson - 16 grudnia 2012, 16:36:40 - *.phnet.fi
wszystko niby super tylko JAK kurcze królem strzelców,jesieni został uznawany za największe drewno ligi ( słusznie zresztą ) niejaki Bartosz eŚ. Jeszcze niech królem strzelców na koniec sezonu zostanie i będziemy mieli najlepszego strzelca ligi z zeorwym dorobkiem powołań do kadry. dobre hehe

koliber72 - 1 stycznia 2013, 12:46:38 - *.173.10.255.tesatnet.pl