11 czerwca 2014, 5:51:33 - mogiel
Podsumowanie statystyczne Ekstraklasy

Przedstawiamy tradycyjne zestawienie statystyczne podsumowujące zakończony sezon w Ekstraklasie. Tylko na 90minut.pl zapoznasz się z zestawieniami dotyczącymi meczów, bramek, zawodników, sędziów, występów, strzelców, kartek i innych. Zapraszamy do lektury.

Wszystkie statystyki są dostępne pod poniższym odnośnikiem:

Analiza statystyczna Ekstraklasy - KLIKNIJ!

W stosunku do rundy jesiennej minimalnie obniżyła się średnia zdobywanych bramek. W przekroju całego sezonu było to 2,65 bramki na mecz (nie uwzględniono meczów niedokończonych). Wiosną utrzymane zostały zarówno nadzwyczaj wysoka skuteczność wykonywanych rzutów karnych (86%), jak i wysoka średnia widzów na mecz (8500). Minimalnie zwiększyła się liczba remisów, na co wpływ miał na pewno podział na grupy, czyli wyrównanie poziomu gry drużyn. Mimo to rozgrywki upłynęły pod znakiem wyjątkowej dominacji Legii nad resztą stawki. Warszawski zespół zgromadził aż o 25% wyższy dorobek punktowy od Lecha, co jest najlepszym wynikiem od piętnastu lat. W sezonie 1998/99 Wisła wyprzedziła drugi w tabeli Widzew pod względem dorobku punktowego o ponad 30%.

Klasyfikacje strzeleckie wygrali:
- Marcin Robak (klasyfikacja generalna, bramki z karnych, bramki w I połowach, bramki w II połowach, bramki wyjazdowe, bramki wiosną)
- Łukasz Teodorczyk (bramki bez karnych, bramki w II połowach, bramki wyjazdowe)
- Filip Starzyński (bramki z karnych)
- Marco Paixão (bramki w II połowach, bramki wyjazdowe)
- Paweł Brożek (bramki u siebie, bramki jesienią)
- Marek Saganowski (bramki w przeliczeniu na czas gry)
- Bekim Balaj (joker)

Najwięcej graczy reprezentowało barwy Widzewa (36), zaś najmniej - Cracovii (26). Jedynym zawodnikiem, który zagrał we wszystkich meczach w pełnym wymiarze czasowym jest bramkarz Wisły Michał Miśkiewicz. Z kolei wśród graczy z pola najwięcej minut na boisku spędził Marco Paixão. Miśkiewicz, Marco Paixão, a także Jakub Wójcicki i Gergő Lovrencsics ustanowili rekord Ekstraklasy pod względem liczby występów w trakcie jednego sezonu - po 37. Warto zauważyć, że dla Portugalczyka i Wójcickiego był to inauguracyjny sezon w Ekstraklasie.

Lech (19,6 tys.) wyprzedził nieznacznie Legię (19,0 tys.) w klasyfikacji uwzględniającej domową frekwencję. Barierę 10 tys. widzów na mecz przekroczyły także Lechia, Wisła i Śląsk. Najatrakcyjniejszym rywalem (przyciągającym największą widownię na mecze rozgrywane na wyjazdach) była jak co roku Legia, choć w tym sezonie Lech uplasował się tuż za nią.

Zdecydowanie najchętniej na zawodników młodzieżowych stawiał Widzew. Ponad 33% czasu spędzonego na boisku było udziałem młodzieżowców. Druga w tej klasyfikacji Pogoń nie przekroczyła 16%. Najbardziej znikomy odsetek stał się udziałem Zawiszy i Śląska (oba kluby mniej niż 1%). Po obcokrajowców najchętniej sięgały Zagłębie, Śląsk i Legia - wszystkie trzy kluby - ok. 45%. Rodzynkiem w tym gronie jest Ruch - jedyny zespół, w barwach którego obcokrajowcy stanowili mniej niż 20%, osiągając imponująco niski odsetek - 1,2%!

W klasyfikacjach dotyczących wieku wygrali: Przemysław Mystkowski (najmłodszy zawodnik), Hermes (najstarszy zawodnik), Dawid Kownacki (najmłodszy strzelec) i Marcin Malinowski (najstarszy strzelec). Mystkowski zapisał się jako czternasty najmłodszy zawodnik w historii Ekstraklasy i najmłodszy od czasu debiutu ligowego Mariusza Kukiełki w październiku 1992 roku!

W minionych rozgrywkach doczekaliśmy się po prawie siedmiu latach przerwy kolejnego, 27. członka "klubu 100", którym został Paweł Brożek (aktualnie ma 103 bramki). Ta sztuka nie udała się natomiast goniącemu go Markowi Saganowskiemu, który ma na koncie 98 trafień.

Imponujący rekord pobił Marcin Borski, który łącznie w swojej karierze sędziował już 213 spotkań najwyższego szczebla rozgrywek. Prześcignął w tej klasyfikacji Tomasza Mikulskiego (209 spotkań). Borski debiutował w ekstraklasie 21 sierpnia 1999 r. w meczu Zagłębie Lubin - Widzew Łódź, a w zakończonych rozgrywkach gwizdał aż 30-krotnie!

pierwSza l - 11 czerwca 2014, 7:27:47 - *.ibselektronics.pl
Panowie, kiedy mozemy spodziewac sie terminarzu pierwszej ligi?

ko - 11 czerwca 2014, 7:57:42 - *.55.205.119
kolejny sezon i ulubiency sedziow to tuskie, dziwne?

Jano - 11 czerwca 2014, 8:06:57 - *.bu.amu.edu.pl
Co to za dokładność do 100 widzów??
na 19 spotkaniach to się robi 1900 osób
tym bardziej, ze w Lechu są podawane dane z dokładnością do 1 widza.

@ko - 11 czerwca 2014, 8:23:04 - *.opera-mini.net (*.253.195.16)
nic dziwnego, bo jak to żeby stolyca mistrza nie miała?

mogiel - 11 czerwca 2014, 9:10:06 - REDAKCJA
Jano - dokładność danych wyjściowych z oczywistych względów nie może być wyższa niż dokładność danych wejściowych.

mogiel - 11 czerwca 2014, 9:24:52 - REDAKCJA
Jano - dodam jeszcze, że założenie, że pomiar danych (nawet tam, gdzie podają "z dokładnością do jednego widza") jest z faktyczną dokładnością do 100 widzów, jest i tak bardzo optymistyczne. W praktyce błędy pomiaru wynikają głównie z następujących faktów:
1) dokładnie liczone są tylko osoby wchodzące przez kołowrotki
2) liczba widzów jest podawana przed końcem meczu (zwłaszcza widać to przy porównaniu liczb ze stadionowych telebimów z tymi z oficjalnych danych Ekstraklasy)
3) niektóre kluby doliczają posiadaczy wejściowek, którzy nie zjawili się na meczu (nie zawsze daje się to zweryfikować, a jest to najistotniejszy czynnik)
Prawdziwa średnia dokładność pomiaru to w mojej ocenie około 1-2% przy najsolidniejszych w tym względzie klubach, a około 20% przy tych najmniej solidnych (miłosiernie pominę milczeniem nazwy tych klubów).

jedrek - 11 czerwca 2014, 9:51:31 - *.adsl.inetia.pl
"o 25% większy od Lecha, co jest najlepszym wynikiem od 15 lat" ale i tak nadal będą spiny ze niezasłużenie, ze sędziowie lub inne wymysły. Legia jest najlepsza polska ekipa, kibicowsko i na boisku, amen.

he-man - 11 czerwca 2014, 10:28:05 - *.neoplus.adsl.tpnet.pl
Kiedy będzie znany pełny i ostateczny skład I i II ligi?

wertyl - 11 czerwca 2014, 10:39:59 - *.euro-net.pl
W szczegółowych statystykach przy frekwencji, dla niektórych klubów jest uwzględnione 37 meczy, dla innych 36, 35. Dlaczego?

Mintai - 11 czerwca 2014, 10:48:45 - *.37.euro-lan.pl
Pojawiają sie statystyki a zaraz jak znam życie w komentarzach pojawi sie lamentowanie jaka to słaba i nudna liga. Zakompleksione nieudaczniki jak wam sie nie podoba to nie oglądajcie tej ligi i nie wchodźcie na 90minut. Legia mistrz Amen!

olo - 11 czerwca 2014, 10:49:23 - *.sileman.net.pl
do he-man: nie tak trudno się domyślić, że po barażach

mariusz - 11 czerwca 2014, 11:00:04 - *.internetia.net.pl
@wertyl: bo na niektóre kluby nałożono karę rozgrywania meczu bez udziału publiczności

(Z) - 11 czerwca 2014, 11:05:43 - *.rfc.pl
Borski...

Freddy - 11 czerwca 2014, 11:07:54 - *.127.223.11
lechia 3 frekfencja w lidze?
Oni tam raczej sporo zawyzali, wiec pewnie w rzeczywistosci do Slaska nawet nie doskoczyli

Rek - 11 czerwca 2014, 11:56:02 - *.dynamic.chello.pl
o co chodzi z widownia na wyjazdach? np legia srednia 12200 na jakim stadionie jest tyle miejsc dla gosci przeciez na niektorych ogolnie nie ma tyle miejsc

Dami - 11 czerwca 2014, 12:33:27 - *.dynamic.mm.pl
@Rek to jest frekwencja na meczach przeciwko danej drużynie w innych miastach, a nie liczba jej kibiców na wyjazdach. Czyli jeśli bierzesz przykład Legii, to patrzysz na mecze które Legia grała na wyjeździe i z liczby kibiców na tych meczach liczysz średnią.

poswojemu - 11 czerwca 2014, 12:51:09 - *.175.68.226
Fajnie, że Ruch dał radę z 1,2% obcokrajowców w składzie wskoczyć na 3 miejsce w lidze. To tylko pokazuje jak bardzo przepłacani są szrotowi piłkarze w innych klubach z ZL na czele.

hgfgh - 11 czerwca 2014, 16:55:46 - *.icpnet.pl
Slask i Pogoń razem nie mają takiej frekwencji jak Lech a w internetowej napince zawsze pierwsze i najlepsze są chłopaki Romka :-)

argent - 11 czerwca 2014, 18:00:34 - *.228.43.160
A kto wygral w kategorii na najwieksze dlugi?.pewnie Gornik klub bez kibicow.Srednia niecale 2700.wstyd

Arkowiec:) - 11 czerwca 2014, 18:00:55 - *.gdynia-laczpol.mm.pl
burliga 15 żółtych kartek ;D pewnie obstawiał :D

DENIS - 11 czerwca 2014, 21:45:10 - *.neoplus.adsl.tpnet.pl
Dobra robota chłopaki

ślązak - 12 czerwca 2014, 10:59:22 - *.adsl.inetia.pl
Warto spojrzeć na widownię na meczach drużyn u siebie. Bardzo ciekawe wnioski. Białystok, Bielsko Biała, Zabrze mizerna liczba kibiców, a wszystkie te kluby będą miały nowe stadiony. Czyli powstają obiekty, które od początku generować będą straty. Ruch Chorzów praktycznie 80% frekwencja, a nowego stadionu brak. Trudno liczyć na prywatnego inwestora, czy też odpowiedzialnych, perspektywicznych radnych. Przecież stadion na Cichej za 2-3 lata lata to będzie skansen, idealnie pasujący do pobliskiego muzeum etnograficznego.

G - 12 czerwca 2014, 22:21:28 - *.icpnet.pl
Nic dziwnego, że Borski pobił rekord - tyle nie gwizdają nawet sędziowie w PL czy Primera Division. Od dwóch lat drastycznie ograniczono liczbę ekstraklasowych sędziów i oto skutki.

G - 12 czerwca 2014, 22:27:07 - *.icpnet.pl
Skąd wiadomo, że Mystkowski jest akurat czternastym najmłodszym w historii? Powinno być chyba: czternastym najmłodszym wśród piłkarzy ekstraklasy ze znanym przynajmniej rokiem urodzenia. Mimo naszych wieloletnich poszukiwań piłkarze z brakującym choćby przybliżonym wiekiem wciąż stanowią około 6,5% wszystkich, a to niestety duży odsetek. Oczywiście mała jest szansa, że wśród nich był jakiś szesnastolatek, ale nie można tego do końca wykluczyć.

G - 12 czerwca 2014, 22:38:07 - *.icpnet.pl
Sprawdziłem i Mystkowski jest jednak piętnasty - prawdopodobnie nie uwzględniono Stanisława Zbroi (Podgórze 1933), który debiutował w wieku nie do końca znanym, jednak nie starszym niż 15 lat i 9,5 miesiąca (gdyby urodził się 1 stycznia), był więc od Mystkowskiego młodszy co najmniej o 4 miesiące. Nie winię redakcji, bo tego w necie się nie znajdzie, a wiadomo że czego w necie nie ma, nie istnieje

mogiel - 12 czerwca 2014, 22:47:51 - REDAKCJA
1) Zbroja jest uwzględniony (na piątej pozycji).
2) My nie sprawdzamy takich rzeczy "w necie".

qwerty - 13 czerwca 2014, 1:38:49 - *.crnagora.net
@Ślązak: Ja nie wiem, czy Ty jesteś debilem, czy po prostu Twoja niewiedza jest tak wielka? Przypomnij sobie mecz Górnika w 1 lidze z GKS Katowice, gdzie spod stadionu odeszło ok. 4 tys. widzów. Na stadionie było wtedy ok. 20tys. Najmniejsza frekwencja jest spowodowana tym, że mamy maksymalną pojemność 3tys. gdyby można było, to weszłoby więcej. Dlatego też, jak powstanie stadion, to będzie chodzić więcej osób. Logiczne, czyż nie? Podejrzewam, ze podobna sytuacja jest w Białymstoku.

G - 13 czerwca 2014, 8:50:45 - *.icpnet.pl
Aha, możliwe że jest jakiś problem z Mieczysławem Graczem - wiek w debiucie był zbliżony do Mystkowskiego, ale inna metoda liczenia.

lech_fanat - 14 czerwca 2014, 18:05:50 - *.wtvk.pl
@Jano: Mecze Lecha obejrzało w sumie jakieś 372 000 widzów. Czy te nawet maksymalne 1 900 widzów błędu coś zmienia?

needle - 18 czerwca 2014, 11:40:11 - *.adsl.inetia.pl
@qwerty
Masz całkowitą słuszność; W Białym czy w Zabrzu frekwencja będzie wyższa niż na PIAŚCIE czy ZAWISZY jak tylko pojawią się stadiony
Ów Ślązak (jeśli rzeczywiście jest stamtąd..., przepiękna polszczyzna sugerowałaby wątpliwości)chce coś udowodnić; coś czego udowodnić się nie da
Pokazuje to wszystkim kibicom, którzy mają otwarte szeroko oczy, a mózg jeszcze nie jest w stanie odrętwienia, że zbyt bliskie stadionu zamieszkanie szkodzi obiektywizmowi!
IGła
PS Ja do Zabrza mam niemal tak samo daleko jak do Białegostoku, ale orientuje się w realiach i staram się pisać obiektywnie. Przeważnie sie udaje

andrea - 24 czerwca 2014, 12:50:00 - *.244.190.189.tvkhajnowka.pl
w podsumowaniu brak żółtej kartki dla zawodnika POGONI SZCZECIN w 34 kolejce min 28 WALSKI MICHAŁ