[ Strona główna ]


Jedyny w swoim rodzaju Skarb Ekstraklasy - statystyki, sylwetki, kariery graczy, historie, osiągnięcia klubówSkarb I ligi - statystyki, kariery graczy, historie i osiągnięcia klubówRozgrywki regionalne 2018/2019 - od IV ligi do Klasy C !Wyszukiwarka klubów, zawodników i sędziów w serwisie 90 MinutJeśli chcesz skontaktować się z redakcją - najpierw to przeczytaj!
90minut.pl
 CLJ
 PZPN
RSSSF

 


12 stycznia 2015, 14:37:31 - koofel
Górnik ukarany przez PZPN

Komisja ds. Licencji Klubowych PZPN ukarała Górnika Zabrze karą w wysokości 263 tys. zł. Na posiedzeniu, które odbyło się 17 grudnia, rozpatrywano także sytuację finansową Lechii, Ruchu i Wisły.

Treść komunikatu:

Na posiedzeniu w dniu 17 grudnia 2014 roku Komisja ds. Licencji Klubowych PZPN zajęła się analizą sytuacji finansowej Lechii Gdańsk, Górnika Zabrze, Ruchu Chorzów oraz Wisły Kraków. Na posiedzeniu stawili się przedstawiciele wszystkich powyżej wymienionych Klubów. Po przeanalizowaniu dokumentów finansowych oraz wysłuchaniu stron, Komisja ds. Licencji Klubowych postanowiła:

1. Ukarać Klub Górnik Zabrze karą regulaminową w postaci kary pieniężnej w wysokości 263.000 zł za łamanie postanowień pkt.3 decyzji nr 14 Komisji ds. Licencji Klubowych z dnia 14 maja 2014 roku przyznającej Klubowi licencję na udział w rozgrywkach Ekstraklasy w sezonie 2014/2015. W przedmiotowym punkcie Komisja postanowiła nałożyć na Klub zakaz transferowy z jednoczesnym ograniczeniem wynagrodzenia nowo zatrudnionych zawodników do wysokości 15.000 zł średniomiesięcznie w okresie trwania kontraktu ze wszystkich tytułów w odniesieniu do każdego nowo zatrudnionego zawodnika oraz do wysokości łącznej kwoty miesięcznej sumy wynagrodzeń wszystkich pracowników, w tym nowo zatrudnionych zawodników do wysokości wykazanej w prognozie finansowej złożonej w dokumentacji licencyjnej. Po przeprowadzonej analizie na podstawie danych księgowych otrzymanych od klubu Komisja stwierdziła przekroczenie nałożonego limitu kosztów wynagrodzeń za okres od lipca do listopada o 263.000 zł. Wysokość kary odpowiada wysokości przekroczenia limitu nałożonego przez Komisję na Klub. Uzasadniając powyższą decyzję, Komisja wskazuje, że ograniczenie wysokości zarobków nowo zatrudnianych piłkarzy, stosowane przez Komisję jako środek nadzoru finansowego, względnie sankcja regulaminowa od ubiegłego sezonu, stanowi w istocie zakaz uprawniania do gry piłkarzy, o ile uzgodnione z nimi warunki wynagrodzenia przekraczają określony limit. Stosowana w ubiegłym sezonie praktyka ograniczania indywidualnych wynagrodzeń nowych piłkarzy spotykała się często z krytyką, wskazującą, że ograniczenie wynagrodzenia konkretnego piłkarza nie musi się przekładać na faktyczne ograniczenie całości wydatków klubu (klub może przykładowo zatrudnić kilku piłkarzy z wynagrodzeniem równym limitowi podnosząc przy tym łączny budżet wynagrodzeń). W wyniku rozmów z klubami, w bieżącym sezonie Komisja wypracowała nowe podejście do stosowania sankcji regulaminowych (i/lub środków nadzoru finansowego) w postaci ograniczenia wynagrodzeń piłkarzy. Zamiast radykalnego obniżenia wynagrodzeń nowo zatrudnianych piłkarzy (np. do poziomu 5 tys zł), uznano, że rozsądniejszym zabiegiem będzie łagodniejsze ograniczenie wynagrodzeń nowych piłkarzy (w przypadku Górnika Zabrze do wysokości 15 tys zł) przy jednoczesnym ograniczeniu łącznej puli kosztów wynagrodzeń. Takie podejście miało w zamyśle ograniczyć wydatki klubu do pożądanej wysokości, pozostawiając jednocześnie klubowi większa swobodę w realizacji polityki płacowej. W przypadku Górnika Zabrze przyjęto najbardziej łagodną formę ograniczenia łącznej puli wydatków, to jest do wysokości zadeklarowanej przez klub w prognozie finansowej złożonej w dokumentacji licencyjnej.

Opisana powyżej formuła ograniczenia zarobków może funkcjonować jedynie przy pewnym poziomie zaufania do klubu. Wynika to z faktu, że stosowana w ubiegłym sezonie metoda limitowania wynagrodzenia konkretnych zawodników pozwala zablokować uprawnienie do gry piłkarza, którego kontrakt przekracza wyznaczony limit. Nie ma natomiast możliwości kontroli z góry czy klub przestrzega łącznego limitu wynagrodzeń. Kontrola przestrzegania nałożonej sankcji możliwa jest dopiero post factum. Komisja świadoma była powyższego ryzyka, zdecydowała się jednak na wyjście naprzeciw oczekiwaniom klubów, aby ułatwić im racjonalną politykę płacową, pomimo nałożonych ograniczeń. Oczywiste było jednak, że działanie w zaufaniu do klubów musi się spotkać z ostrą reakcją, jeśli nałożone ograniczenie zostanie naruszone. Wynika to z faktu, że de facto Klub dysponował drużyną, której koszty utrzymania, przekroczyły dopuszczalny limit.

W przypadku Górnika Zabrze, pomimo trudnej sytuacji finansowej Klubu oraz pomimo stale rosnącego zadłużenia krótkoterminowego, Klub w okresie lipiec-listopad 2014 przekroczył o łączną kwotę 263 tys. zł zarówno własne plany finansowe, jak i nałożone decyzją Komisji ograniczenia. W tej sytuacji Komisja doszła do wniosku, że karą współmierną do wykroczenia będzie nałożenie sankcji finansowej w kwocie równej powyższemu przekroczeniu.

2. W stosunku do Klubów Lechia Gdańsk oraz Ruch Chorzów Komisja postanowiła dalej monitorować w ramach nadzoru finansowego sytuację Klubów

3. W stosunku do Wisły Kraków Komisja po przeanalizowaniu przedstawionych przez Klub dokumentów dotyczących spłaty zawartych porozumień stwierdziła, iż Klub spłacił wszystkie należności względem wierzycieli do których został zobowiązany w pkt 2 decyzji nr 6 z dnia 4 listopada br. Wobec powyższego Komisja nie stwierdziła podstaw do odwieszenia Klubowi kary dwóch ujemnych punktów nałożonych decyzją nr 6 z dnia 4 listopada 2014 roku.

Klubowi Górnik Zabrze przysługuje odwołanie do Komisji Odwoławczej ds. Licencji Klubowych w terminie 5 dni roboczych od momentu otrzymania decyzji.


źródło: PZPN

cyk - 12 stycznia 2015, 14:43:57 - *.adsl.inetia.pl
nie ma to jak karać zadłużony klub karą finansową... takie kwiatki tylko u nas...

red - 12 stycznia 2015, 14:45:26 - *.rev.kosakowo.net
No to po Górniku

arkowiec - 12 stycznia 2015, 14:47:40 - *.web.vodafone.de
Lechia tonie

Torcida - 12 stycznia 2015, 14:47:49 - *.internetdsl.tpnet.pl
Źle,źle,źle...kiedy zła passa się odwróci???

emperator - 12 stycznia 2015, 14:48:46 - *.dip0.t-ipconnect.de
no to Pilkarze znowu wyplaty nie dostana

Judasz - 12 stycznia 2015, 14:49:30 - *.opera-mini.net (*.13.106.75)
o zadluzonym po uszy slasku wroclaw zapomnieli slepcy

gks urania - 12 stycznia 2015, 14:51:17 - *.sileman.net.pl
ole ole... ole ola... górnika wkrótce nie ma :D

@Torcida - 12 stycznia 2015, 14:51:25 - *.neoplus.adsl.tpnet.pl
Kiedy spłacicie długi i zaczniecie się wywiązywać z podpisanych umów.

piwowar - 12 stycznia 2015, 14:51:50 - *.tel.tkb.net.pl
Wszystko idzie ku temu by Górnik i koronę spuścić z 'E-klasse'...
Prawda jest taka, że kilka klubów zasłużyło na odbudowę od IV ligi. Pogoni to wyszło na dobre puki co.

@ - 12 stycznia 2015, 14:53:03 - *.play-internet.pl
szparkowcu, Lechia jest sprawdzana bo ma więcej kasy niż to było zgłosozne przed sezonem. A to kwestia tylko jednej sprawy. Tego, że Franz Jozef Wernze dorzuca kase dla klubu

tak o - 12 stycznia 2015, 15:01:38 - *.cdma.centertel.pl
Jak się nie dotrzymuje zobowiązań, to takie duperele jak barwy, tradycja i przede wszystkim kibice, nie mają kompletnie żadnego znaczenia. Chcesz grać? To przestrzegaj obowiązującego prawa. Proste.

kiler - 12 stycznia 2015, 15:06:43 - *.multi.internet.cyfrowypolsat.pl
Górnik niema kasy, więc Komisja powinna ukarać klub zakazem transferowym i odjęciem punktów. Powinni ustalić w regulaminie, za każde 25 tyś - 1 punkt. Pod leżącym kopią jeszcze większy dół.
Pytanie na jaki cel mają pójść 263 tyś? na premie dla komisji???

fuzekla - 12 stycznia 2015, 15:07:11 - *.22.169.192
szczewa do 4 ligi wyslac

JohnyKSG - 12 stycznia 2015, 15:07:27 - *.dynamic.gprs.plus.pl
Jka sie stwierdza"Klub w złej kondycji finansowej"...i ciach kara finansowa w wysokości 263,000 zlotych.Kto to ma zapłacic i z czego? Kto w tym zarzadzie dokonał takich błędó w finansach??!! Kto nie czuwa nad postanowieniami Komisji?? Dlaczego uwzieli sie na Klub Górnik Zabrze?

degradacja - 12 stycznia 2015, 15:12:59 - *.internetdsl.tpnet.pl
ale jaja, no po prostu jaja jak berty
maja potężne dlugi, ledwo co dostali licencje na obecny sezon i dalej samowolka i wydawanie ponad stan
zamiast robic wszystko w celu obniżenia kosztów i chociaż minimalnie zmniejszyć zadluzenie to oni dalej szastają pieniędzmi
kto w ogole steruje tym klubem?!?!?

mietek - 12 stycznia 2015, 15:16:50 - *.30.122.104.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl
@JohnyKSG: Czy to tak trudno zrozumieć? Potrącą im z kasy z praw telewizyjnych. Nikt o zdrowych zmysłach nie będzie tam teraz próbował czegokolwiek egzekwować, skoro komornik zajął nawet puchary...

eh - 12 stycznia 2015, 15:31:33 - *.neoplus.adsl.tpnet.pl
@JohnyKSG:
najgorsze z możliwych rozwiązań, zamiast myśleć jak wyjść z długów i naprawiać wieloletnie zaniedbania, to "uwzięli się", wielcy nieszczęśliwi, pokrzywdzeni... Z takim podejściem nigdy nie dostrzeże się własnych błędów.

Arek - 12 stycznia 2015, 15:35:04 - *.neoplus.adsl.tpnet.pl
Pozbawić licencji i papa!

kscracovia - 12 stycznia 2015, 15:35:20 - *.neoplus.adsl.tpnet.pl
nie no najlepiej zeby przymykali oko na gornika bo to zasluzony klub a kogo obchodzi co bylo 20 lat temu...

kibic - 12 stycznia 2015, 15:43:38 - *.skybroadband.com
Może ktoś objaśnić decyzję odnośnie Wisły? Bo z tego uzasadnienia wynika, że skoro spłacili wszystkie zaległości to nie odwieszą im tych 2 ujemnych punktów?? Albo jest błąd w treści, albo nie wiem jak mam to rozumieć.

Chupacabra - 12 stycznia 2015, 15:45:21 - *.suwalki.vectranet.pl
wszyscy którzy są nieopłacalni won! a jak nie to strajkować z górnikami ;)

Marcin - 12 stycznia 2015, 15:47:37 - *.dynamic.chello.pl
Wszyscy którzy xle życzą Górnikowi puknąć sie w głowę powinni.
Najśmieszniejsze jest to, że gość podpisany kscracovia pisze, że co go obchodzi co było 20 lat temu.
No to uściślijmy: Jeśli chodzi o Górnika to to było 40 i 30 la temu.
Jeśli o Cracovie: 60 lat temu

matadoR - 12 stycznia 2015, 15:48:07 - *.adsl.inetia.pl
socios moze jakos sciepa zrobiom buahahaha4 liga wito

kscracovia - 12 stycznia 2015, 15:56:40 - *.neoplus.adsl.tpnet.pl
Marcin- Ale Cracovia niema 40 mln dlugu... Gornika ratuje jedynie upadlosc bo nie sa w stanie splacic takiego dlugu. tym bardziej ze miasto jest wlascicielem...

borek99 - 12 stycznia 2015, 15:58:53 - *.DWUDZIESTOLATKA.ds.uni.wroc.pl
@kibic
"Prawo nie działa wstecz" - karę dostali za to, że nie spłacili zobowiązań w terminie. To że później to zrobili nie mogło wpłynąć na przeszłość (to tak jakbyś chciał, żeby ci anulowali mandat za brak biletu, bo jego otrzymaniu zapłacisz równowartość ceny biletu), a jedynie na to, że dzięki temu będą mogli dostać licencję na kolejny sezon (przy spełnieniu innych kryteriów i utrzymaniu w lidze rzecz jasna).

borek99 - 12 stycznia 2015, 16:03:38 - *.DWUDZIESTOLATKA.ds.uni.wroc.pl
A nie, jednak jest inaczej, przepraszam za wprowadzenie w błąd. Komisja stwierdziła, że nie ma podstaw do odwieszenia zawieszonej kary 2 ujemnych punktów, a więc że po prostu Wisła będzie miała odjęty 1, a nie 3 punkty na starcie kolejnego sezonu. Mea culpa

Matysik - 12 stycznia 2015, 16:18:03 - *.dynamic.chello.pl
Kto wie może to jest koszt jaki Górnik musi wpłacić by dostać licencję w przyszłym roku, taka legalna (bo jest podstawa) "łapówka".
A miasto, w którym ma być zamykana kopalnia skoro ma dać w takiej sytuacji 10 milionów to pewnie równie dobrze da 15 milionów.

gregor1945 - 12 stycznia 2015, 16:23:06 - *.dip0.t-ipconnect.de
Do cyk: jak chcesz dalej oglądać zasłużony klub to oglądaj tvp historia proste

przesmiewc - 12 stycznia 2015, 16:50:07 - *.multi.internet.cyfrowypolsat.pl
czy ja dobrze widze ,ze czlonkiem jest Jedrzej Jedrych?!

xxx89 - 12 stycznia 2015, 17:01:17 - *.158.219.49.pat.umts.dynamic.t-mobile.pl
gregor1945 napisales chyba najlepszy komentarz :D ale taka jest prawda ;)

andrej - 12 stycznia 2015, 17:09:37 - *.dynamic.chello.pl
decyzja komisji licencyjnej mówi niemal wprost, że Górnik sobie pogrywa w kulki
będąc w tak trudnej sytuacji, zamiast się opamiętać to robią jeszcze większe długi
nie ma to jak szastać pieniędzmi podatników, ale co tam, miasto pewno znów sypnie ze 12 baniek

łysy - 12 stycznia 2015, 17:13:42 - *.neoplus.adsl.tpnet.pl
matematyka jest prosta,torcipa liczy 3 tysiące,więc ściepa po 87złociszy i po problemie

Trello - 12 stycznia 2015, 17:53:56 - *.neoplus.adsl.tpnet.pl
Nie ma miejsca dla E-klasy w tak biednym mieście. Zabrze to nie Gliwice.

torcawirek - 12 stycznia 2015, 18:37:26 - *.oldnet.pl
Ale skad wezmiemy po 87 zlociszy?.Wiesz ile to butelek z hasioka trzeba zebrac????

Jaro_KSG - 12 stycznia 2015, 19:16:10 - *.swietochlowice.vectranet.pl
Jak zwykle najwiecej do powiedzenia maja smierdziele,predzej wy zlecicie Pajace!

do jaro - 12 stycznia 2015, 19:31:55 - *.neoplus.adsl.tpnet.pl
My niy slecymy!!! To wy zaczniecie od 4 ligi za zaległościi a niczaje mówiąc DŁUGI! To bydzie satysfakcja być na 15 miejscu w rozgrywkach EX a i tak nie spaść waszym kosztym!!!! HEHEHEHE

pop - 12 stycznia 2015, 20:43:03 - *.dynamic-ra-1.vectranet.pl
do jaro - satysfakcja ??? aż ręce opadają. Typowy chorzowski poziom honoru!!!

Pajda - 12 stycznia 2015, 22:55:08 - *.dynamic.gprs.plus.pl
a licencję odebrać to nie łaska.....

(L) - 12 stycznia 2015, 23:40:53 - *.13.106.77
Powinni nie dostac licencji tak gadaja, ze maja podjac ostateczna decyzje w glownej siedzibie zwiazku...

Marek - 13 stycznia 2015, 10:37:27 - *.dynamic-ra-1.vectranet.pl
po ty coś powiedz o torcipkowym honorze ! jaro bedzie miał satysfakcję i tyle! nie masz kasy to won z ex.

Popi - 13 stycznia 2015, 11:45:10 - *.neoplus.adsl.tpnet.pl
Ale wy jesteście sprytni, wielbiciele Ruchu, ja szanuje wszystkie śląskie kluby bo jedziemy na tym samym wózku niszczeni przez PZPN, powinniśmy się zjednoczyć a nie walczyć ze sobą, a tych "kibiców" Ruchu których cieszy ta sytuacja zapytam: Jakie jest największe święto piłkarskie na Śląsku? Sam odpowiem WDŚ. Kibicowanie polega na wspieraniu swoich a nie nienawiści do innych.

Popi - 13 stycznia 2015, 11:49:38 - *.neoplus.adsl.tpnet.pl
A co do tych zaległości to nie jest szastanie kasą tylko zbyt małe cięcia, kontrakty są obowiązujące i jeśli piłkarz nie chce to nie odejdzie i bierze kasę na poziomie Ekstraklasy za grę w rezerwach i klub nic z tym nie może zrobić, tam nie obowiązuje 3 miesięczne wypowiedzenie i won. Kilku chciało odejść a nie odeszło bo nie znaleźli klubu więc zostali i biorą kasę której Górnik nie ujął w prognozach.

anton - 13 stycznia 2015, 14:18:19 - *.static.chello.pl
Polska piłka jest chora kto rozdaje prawo do gry w ekstraklasie klubom z takimi długami jak górnik ruch ,czy wisła Pzpn blokuje prawo mniejszym kluba ale sprawniejszym finansowo do gry na najwyszszym poziomie Pomarzyć można o sytułaci w szkoci gdzie rangersi zostali wywaleni no ale tam nie ma układów i grania za zasługi

MAREK - 13 stycznia 2015, 18:43:39 - *.dip0.t-ipconnect.de
To jest tak Gornika chce Boniek zdegradowac zeby jego rodzinna Bydgoszcz nie spadla.
To lepiej Gornika zlikwidowac.

łysy - 13 stycznia 2015, 22:59:56 - *.neoplus.adsl.tpnet.pl
to znaczy,że długi żaboli są przez Bońka,poziom inteligencji typowy dla Zabrza

bolek - 14 stycznia 2015, 17:09:44 - *.telpol.net.pl
No to ładnie Kasperczak z Jędrychem urządzili Górnika...no plus tam się do kasy zawsze ktoś dołączy

Pseudonim (max 10 znaków):

E-mail:

Redakcja 90minut.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są niezależnymi opiniami czytelników serwisu. Jednocześnie 90minut.pl zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy zawierających wulgaryzmy, treści rasistowskie, reklamy, wypowiedzi nie związane z tematem artykułu, "trolling", sformułowania obraźliwe w stosunku do innych czytelników serwisu, osób trzecich, klubów lub instytucji itp., a w skrajnych przypadkach do blokowania możliwości komentowania wiadomości przez poszczególnych użytkowników lub całe sieci.

 

Napisz do nas