22 grudnia 2016, 13:45:01 - mogiel
Podsumowanie statystyczne Ekstraklasy

Przedstawiamy tradycyjne zestawienie statystyczne podsumowujące zakończoną rundę jesienną w Ekstraklasie. Tylko na 90minut.pl zapoznasz się z zestawieniami dotyczącymi meczów, bramek, zawodników, sędziów, występów, strzelców, kartek i innych. Zapraszamy do lektury.

Wszystkie statystyki dostępne są pod poniższym odnośnikiem:

Analiza statystyczna Ekstraklasy - KLIKNIJ!

W porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego sezonu wzrosła średnia zdobytych bramek - 2,79 bramki na mecz (jesienią ubiegłego roku - 2,64). Odsetek obcokrajowców wzrósł z 28% do 36%. Wzrosła skuteczność wykonywania rzutów karnych - z 70% do 79%.

Średnia frekwencja w bieżącym sezonie to 9300 widzów na mecz, czyli o prawie 10% więcej niż jesienią ubiegłego roku.

W klasyfikacjach strzeleckich zwyciężyli:
- Nemanja Nikolić (klasyfikacja generalna, bramki bez karnych, bramki w II połowach, bramki w przeliczeniu na czas gry)
- Marcus Vinícius (bramki z karnych)
- Marcin Robak (bramki z karnych, joker)
- Adam Frączczak (bramki w I połowach)
- Konstantin Vassiljev (bramki w II połowach, bramki na wyjeździe)
- Flávio Paixão (bramki u siebie)

Sześciu zawodników zagrało we wszystkich meczach w pełnym wymiarze czasowym. W tym gronie jest dwóch bramkarzy i czterech zawodników z pola - Piotr Celeban, Tomasz Kędziora, Seweryn Kiełpin, Martin Konczkowski, Grzegorz Sandomierski i Patryk Stępiński.

Najwięcej zawodników wystąpiło w barwach Legii - aż 31, zaś najmniej w szeregach Piasta - tylko 21.

Liderem pod względem frekwencji była Legia, a w gronie klubów mogących się poszczycić średnią frekwencją powyżej 10 tys. widzów znalazły się także cztery inne kluby - Lech, Lechia, Jagiellonia i Wisła. Zdecydowanie najmniej widzów chodziło na mecze Bruk-Betu Termaliki Nieciecza i Górnika Łęczna (w obu przypadkach poniżej 4 tys. widzów). Drużynami najatrakcyjniejszymi dla obcej widowni były Lech i Legia, ale różnica nad dalszymi zespołami w tej klasyfikacji jest minimalna. Najmniej widzów na swoje spotkania wyjazdowe przyciągały Bruk-Bet Termalica i Korona.

Największym udziałem procentowym zawodników w wieku młodzieżowca mogą się poszczycić Lechia (13%) i Lech (12%), a osiem zespołów zaliczyło w tej klasyfikacji wynik poniżej 1% - w tym aż cztery w ogóle nie korzystały z młodzieżowców.

Na zawodników z zagranicy najchętniej stawiał Śląsk (56%), a ich udział stanowił ponad połowę czasu gry także w trzech innych klubach - Bruk-Becie Termalice, Koronie i Jagiellonii. Najmniejszy udział obcokrajowców miał miejsce w Ruchu Chorzów (6%), co jest zdecydowanie najlepszym wynikiem, ponieważ zajmujący drugie miejsce pod tym względem Górnik Łęczna miał ponad 21% udział obcokrajowców.

W klasyfikacjach dotyczących wieku wygrali: Przemysław Bargiel (najmłodszy zawodnik), Łukasz Surma (najstarszy zawodnik), Seiya Kitano (najmłodszy strzelec) i Arkadiusz Głowacki (najstarszy strzelec).

luka - 22 grudnia 2016, 14:17:49 - *.internetdsl.tpnet.pl
Świetna robota!Wychodzi na to że Legii sędziowie nie za bardzo pomagają,patrząc na klasyfikacje z karnymi!

stat - 22 grudnia 2016, 16:42:37 - *.dynamic.chello.pl
Czy można będzie jeszcze prosić o statystykę wypełnienia stadionów w procentach, dla każdego klubu? Zastanawiam się, czy nie pozwoliłoby to na określenie maksymalnej użyteczności/używalności stadionu przez kibiców, do jego pojemności.

^luka - 22 grudnia 2016, 16:49:00 - *.106.191.82
Karne były ewidentne, do tego powinno być z 2-3 więcej (był o tym obszerny tekst na weszlo). Lepiej zerknij na "niewydrukowaną tabelę" na wyżej wymienionej stronie.

andre - 22 grudnia 2016, 17:25:44 - *.limes.com.pl
Dołączam dodatkową statystykę dotyczącą odsetka mieszkańców - widzów na meczach własnej drużyny, czyli jaki hipotetyczny procent mieszkańców ogląda swoją drużynę:
16. Legia Warszawa 1,09%
uwaga 1: w przypadku Krakowa gdzie występują dwa kluby, jest to uwzględnione ze wskaźnikiem 50% mieszkańców
uwaga 2: Górnik Łęczna rozgrywa swoje mecze w Lublinie, więc wynik jest zniekształcony
uwaga 3: liczba mieszkańców przyjęta do wyliczeń na podstawie wikipedii
Z innych statystyk proponuję uwzględnienie występy wychowanków, dla kibiców identyfikujących się z własnym klubem jest to ważne.

MZKS - 22 grudnia 2016, 18:15:55 - *.play-internet.pl
A jak policzyles zamknięte przez wojewodę / komisję sektory / stadion

do luka - 22 grudnia 2016, 18:20:14 - *.146.27.92.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl
Szkoda że nie ma zestawienia mówiącego o tym, ile ewidentnych karnych przeciwko danej drużynie sędziowie nie odgwizdali - i jak tutaj Legia by wypadła.

marcin1111 - 22 grudnia 2016, 18:23:37 - *.dynamic.chello.pl
piast Gliwice i górnik łeczna spadek

LEO - 22 grudnia 2016, 18:39:33 - *.neoplus.adsl.tpnet.pl
Jak zawsze super robota

gugu - 22 grudnia 2016, 18:43:49 - *.48.229.2
90min znowu kapitalnie przygotowalo ciekawa lektore..dziekujemy.. ja tak z ciekawosci przyjzalem sie widowni u siebie, po 10 spotkaniach na bulgarskiej na trybunach zasiadlo ponad 160tyswidz.. dla porownania na signaliduna park po 2spotkaniach przebijaja lecha..wiem ze nie mozna porownywac polska lige do bundesligi ale tak sie zabawilem i mi wpadlo w oko... jeszcze wiele nam brakuje..

arek - 22 grudnia 2016, 22:21:41 - *.range165-120.btcentralplus.com
Do andre...nie dokoncam sie z tym zgadzam ,to ze na Termalike przychodzi ok 3-4 tysiace nie oznacza ze sa to osoby z Niecieczy skoro wies liczy 650 mieszkancow ,wiadomo ze wszyscy zjezdzaja sie z Tarnowa oraz lokalnych gmin.
I odwrotna sytuacja jest w przypadku Legi ,miasto liczy 1.6 milona ,wjec trudno zeby na meczu bylo np 10% ,wtedy stadion musialby miec pojemnosc 160 tys a nie 30 tysiecy,i podobna sytuacja dotyczy Poznania czy Krakowa ,czym wjeksze miasto automatycznie wychodzi mniejszy procent widowni.

JWP87 - 22 grudnia 2016, 22:38:59 - *.9.175.12.ng.pl
Ramp pampam . JWP87

Gall Animo - 22 grudnia 2016, 23:50:15 - *.multi.internet.cyfrowypolsat.pl
gdyby wszystkie portale były na takim poziomie jak redakcja 90minut.pl to studenci dziennikarstwa z zagranicy przyjeżdżaliby obowiąkowo do Polski na kursy/staże

diagonalny - 22 grudnia 2016, 23:54:14 - *.centertel.pl
dobry skarbiec 90'.
a do statystyk procentowych widzow do mieszkancow jak dolaczone beda ceny biletow to bedzie rzetelne post scriptum.

olaf - 23 grudnia 2016, 1:31:06 - *.centertel.pl
Ulubieńcy sędziów - Legia ostatnia. A powinna mieć co najmniej 6 karnych jak wynika z powtórek..

Go - 23 grudnia 2016, 3:29:16 - *.limes.com.pl
Lepiej liczba pkt zdobytych na korzyść legii w wyniku pomyłek sedziowskich trochę tego by było. ....☺

Witkowski - 23 grudnia 2016, 8:50:35 - *.centertel.pl
@arek
Po co zakładać przy Legii stadion na 160 tysięcy, skoro zwykle nie ma nawet 30 tysięcy...?

(L) - 23 grudnia 2016, 9:20:55 - *.50.135.170 (*.22.209.189)
Niepotrzebne te dywagacje. Wiadomo, że jak Legia wygrywa to sędziowie pomagają, a jak przegrywają to rywale są lepsi. Takiej mentalności reszty kraju się nie zmieni. Dotyczy to wszystkich największych klubów w europejskich ligach. Tak już jest. Choć w naszej lidze to Legia jest dopiero na 4 miejscu pod względem zdobytych Mistrzostw Polski więc tytuł największego klubu trochę na wyrost, ale niedługo to się zmieni. Wesołych Świąt Bożego Narodzenia.

do (L) - 23 grudnia 2016, 12:06:12 - *.173.3.21.tesatnet.pl
To zupełnie tak samo jak tłumaczenie legionistów po przegranych Legii czy to na boisku czy w tabeli ze to nie rywale wygrali czy byli lepsi tylko Legia przegrała czy tam nie wygrała lub nie zdobyła czegoś. Jak widać mentalność tych co podobno maja kompleksy nie rożni się zbytnio od tych co ich nie maja i są niby najlepsi we wszystkim. Również Wesołych Świąt.

Do Andre - 23 grudnia 2016, 13:01:10 - *.ostrog.net.pl
Skoro Kraków dzielisz na 2 to resztę też podziel na stosowną ilość klubów, policz ile jest wszystkich mniejszych i większych klubów tam to Ci ta termalica i tak zleci na koniec a Legia wskoczy wysoko. W Krakowie też nie ma tylko 2 klubów, przeciętny kibic nie chodzi na mecz każdej drużyny z jego miasta Większej bzdury nie mogłeś wymyślić ;)

hmm - 23 grudnia 2016, 14:32:11 - *.ip.netarea24.pl
Arka 5 goli z karnych a sami złapali najmniej kartek z całej ligi. przypadek? patrząc na korupcyjną historie tego klubu..nie sądzę!!

arek@yahoo - 23 grudnia 2016, 15:17:26 - *.range165-120.btcentralplus.com
do Andre ponownie,odnosnie wczesniejszego wpisu jeszcze ,np Villarreal liczy 50 tys mieszkancow a na mecz przychodzi 25 tys ,to by oznaczalo ze na kazde zawody przychodzi polowa ludzi z miasta co wedlug mnie jest niemozliwe ,oczywiscie jest tak samo jak w przypadku Niecieczy ludzie przyjezdzaja z innnych miast ,gmin itp ,i wiele takich przykladow mozna podac na swiecie ....

sjz - 23 grudnia 2016, 15:33:57 - *.dynamic.chello.pl
Brawo Gks Jastrzębie 1962.
Świetne statystyki. Pozazdrościć ilości młodzieży i postawy kibiców.

allen - 23 grudnia 2016, 17:08:02 - *.ipv4.supernova.orange.pl
A gdzie klasyfikacja kanadyjska i asysty oddzielnie. Kanadyjska oddaje najlepiej najwartościowszego i najlepszego zawodnika.

@arek - 23 grudnia 2016, 17:10:07 - *.dynamic.mm.pl
@arek - "...I odwrotna sytuacja jest w przypadku Legi..." - wcale nie odwrotna, bo na ich mecze zjeżdżają się choćby fancluby spoza Warszawy. Taka prawda, że frekwencja jak na takie miasto jest tragiczna.

nikt - 23 grudnia 2016, 19:40:11 - *.neoplus.adsl.tpnet.pl
Widownia wyjazdowa jest na tym etapie trochę wykrzywiona bo jak Jagiellonia grała z Termalicą i Górnikiem Łęczna na wyjeździe to ma mocno zdołowaną widownie wyjazdową. Statystyka wyjazdowa powinna być pokazywana po 30 kolejkach i to będzie pokazywała atrakcyjność klubów.

wikol - 23 grudnia 2016, 20:57:14 - *.neoplus.adsl.tpnet.pl
Czyli jest pierwszy zawodnik z 2 na przedzie jeśli chodzi o rok urodzenia.

bie(L)sko - 25 grudnia 2016, 14:39:28 - *.waldex.3s.pl
> Coś Ty wypocił??? Jeżeli chodzi o statystykę to Ci nie wyszło. Robiąc wyliczenia statystyczne żeby porównać różne zbiory trzeba użyć takich samych odniesień!!! Ty zrobiłeś tak jak PO czyli błędne podstawy i wyszła PROPAGANDA czyli FAUSZ. A zrób takie wyliczenie. Ilu kibiców (procent) przychodzi na stadion z populacji mieszkającej w promieniu np 10 km od stadionu. Będzie to rzetelne w stosunku do Warszawy jak i do Niecieczy. SZCUNEK dla normalnych. HEJ

Osborn - 28 grudnia 2016, 18:08:00 - *.icpnet.pl
Te statystyki są niepełne i niedokładne chociażby jesli chodzi o ilość spedzonych minut na boisku poszczególnych zawodników. Jesli podaje sie to aż do 1719 minut to raczej powinno sie także uwzglednić np zawodników ktorzy spedzili na boisku tej jesieni 1710 minut bo to róznica tylko 9 minut. Jęsli sie nie podaje takich zawodników w tych statystykach to albo nie robi sie tego celowo albo po prostu zrobilo się to " po łebkach " żeby tylko to " odbębnić ' bo a nóż ktos sie nie zorientuje. Nie wzięliście tylko pod uwage tego , że inni też prowadzą takie statystyli i robia to nadzwyczaj dokładnie- w kazdym razie dokładniej i uczciwiej niż Wy.

Osborn - 28 grudnia 2016, 18:09:17 - *.icpnet.pl

Osborn - 28 grudnia 2016, 18:10:14 - *.icpnet.pl
Gdzie sie podział mój komentarz sprzed kilku minut ?

Jorgos - 7 stycznia 2017, 18:21:05 - *.voxility.net